Łączność 5G - na jakie ograniczenia można napotkać?

Z każdej strony słyszymy, że sieć 5G to przyszłość, która wniesie jakość naszego życia na nowy, o wiele wyższy poziom, niż sieć 4G, co wynika z większej przepustowości i — pod wieloma względami — przełomowej infrastruktury. Czy sieć 5G jest wolna od wad? Niekoniecznie.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 września 2021

Czym jest sieć 5G?

Sieci telefonii komórkowej ewoluują bardzo szybko. Starsi użytkownicy, którzy jako jedni z pierwszych w Polsce mieli telefony komórkowe, zapewne pamiętają jeszcze, czym była sieć 2G i jak niewielki był jej potencjał oraz możliwości techniczne.

Zdecydowana większość użytkowników w Polsce swój pierwszy telefon kupowała w czasach, kiedy na rynku dumnie rządziło pasmo 3G. Pozwalało ono nawet na łączenie się z internetem, jednak prędkości były znikome. Niemal nikomu to jednak nie przeszkadzało, bo sieć 3G dominowała w czasach telefonów komórkowych, a nie smartfonów.

Wraz z nastaniem ery smartfonów, do głosu zaczęło dochodzić nowe pasmo, 4G, czasem nazywane mianem częstotliwości LTE. To właśnie ten model połączenia z siecią towarzyszy nam każdego dnia. To dzięki LTE prowadzimy wideochaty czy pobieramy duże paczki danych w zaledwie kilkanaście minut.

Łączność 5G zmieni ten schemat bardzo mocno. Na szczęście nie będziemy musieli uczyć się obsługi telefonów od nowa. Ta główna oś zmian dokona się bowiem “pod maską” i użytkownik nie będzie sobie nawet zdawał z tego sprawy. To, co zauważymy, to niesamowita szybkość przesyłu danych. Gdyby ktoś zapytał, czym jest sieć 5G, to obiektywną odpowiedzią będzie stwierdzenie, że jest to niesamowicie szybki internet, z jakim do tej pory nikt z nas się nie spotkał.

Czy każdy będzie mógł skorzystać z sieci 5G?

Można na to pytanie odpowiedzieć w dwóch różnych kategoriach. Pierwszym, jest spełnienie tak zwanego kryterium technologicznego. Niestety, ale nadajniki i anteny, jakie są montowane w smartfonach starej generacji (4G) nie obsługują nowego pasma. 

Sposoby na śledzenie wydatków w firmieSposoby na śledzenie wydatków w firmieMichał Górecki

Z technicznego punktu widzenia, aby połączyć się z siecią 5G, musimy zaopatrzyć się w smartfon nowej generacji, który taką antenę posiada. Na szczęście są to urządzenia kompatybilne wstecznie, a więc można z nich także łączyć się ze starszymi pasmami: 4G LTE, a nawet sieciami 3G.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Druga kwestia to oczywiście zasięg. Czy tego chcemy, czy nie, w Polsce liczba miast, które są w zasięgu sieci 5G jest nieduża. Można tu wskazać na Aglomerację Śląską, Warszawę, Poznań, Gdańsk czy Kraków. Osoby z mniejszych miejscowości wciąż nie mają dostępu do tej sieci.

Ile kosztuje łączność z siecią 5G?

Wiele wskazuje na to, że będzie to pasmo, na którym operatorzy będą chcieli nieco zarobić. Już dziś widać tendencję, by tylko te droższe abonamenty wspierały standard 5G. Oznacza to, że nie dość, że musimy kupić kompatybilne urządzenie i być w zasięgu sieci, to jeszcze musimy kupić odpowiednio wysoki abonament. To spory mankament.

Zapewne z biegiem czasu pasmo będzie coraz bardziej powszechne, aż wreszcie trafi do najniższych ofert abonamentowych, jednak trudno spekulować, kiedy się to stanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!