Jak zaplanować zrównoważony cykl rozwoju produktu? Odpowiada Adrian Stelmach
Przedsiębiorstwa produkcyjne stoją dziś przed podwójnym wyzwaniem – z jednej strony muszą sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów, z drugiej dostosować się do coraz bardziej restrykcyjnych regulacji, w tym wymogów środowiskowych. Rozwiązaniem staje się zaplanowanie zrównoważonego cyklu rozwoju produktu, który połączy innowacyjność z odpowiedzialnością. Jak osiągnąć wszystkie cele? Pytamy o to Adriana Stelmacha.

- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 22 maja 2025
Zrównoważony rozwój produktu – co to właściwie oznacza?
Każdemu aktywnemu uczestnikowi rynku zależy na rozwoju. Jednak dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jego koszty nie mogą być nieograniczone. Właśnie dlatego coraz częściej, także w aspekcie produkcyjnym, mówimy o zrównoważonym rozwoju.
Zrównoważony rozwój produktu to koncepcja, która zakłada projektowanie, produkcję, użytkowanie oraz utylizację wyrobów w taki sposób, by minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko i społeczności. Oznacza to, że na każdym etapie cyklu życia produktu – od pozyskania surowców przez proces wytwarzania, dystrybucję, użytkowanie aż po recykling czy utylizację – firma powinna dążyć do optymalizacji zużycia zasobów, ograniczania emisji i odpadów, a także zapewnienia bezpiecznych i etycznych warunków pracy. Oczywiście nie zapominając przy tym o własnym rozwoju.
Jak rozpocząć planowanie zrównoważonego cyklu rozwoju produktu?
– Przez zrównoważony rozwój produktu rozumiemy kompleksową strategię biznesową, a nie tylko spełnienie podstawowych wymogów regulacyjnych – wyjaśnia Adrian Stelmach, ekspert w dziedzinie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych i założyciel firmy explitia. – To podejście pomaga więc firmom spełniać oczekiwania zarówno regulatora, jak i coraz bardziej świadomych konsumentów. Poza tym dobra strategia powinna optymalizować koszty, poprawiać efektywność operacyjną i budować przewagę konkurencyjną.
Planowanie zrównoważonego cyklu rozwoju produktu bazuje na dogłębnej analizie obecnej sytuacji przedsiębiorstwa. Co bierze się pod uwagę?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- Audyt środowiskowy umożliwia określenie obszarów, które generują największy wpływ na środowisko.
- Analiza łańcucha wartości pozwala na identyfikację kluczowych etapów, podczas których można wprowadzić usprawnienia.
- Doradztwo technologiczne obejmuje konsultacje z ekspertami, którzy pomogą wybrać odpowiednie technologie i narzędzia wspierające zrównoważony rozwój.
- Określenie celów i wskaźników: konieczne jest również ustalenie mierzalnych celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz sposobów ich monitorowania.
Rola cyfrowego paszportu produktu w zrównoważonym rozwoju
Ważnym aspektem zrównoważonej produkcji jest polityka informacyjna. Nie tylko instytucje odpowiedzialne za kontrole, ale również konsumenci powinni uzyskiwać jak najbardziej wyczerpujące informacje na temat towarów i procesów.
Cyfrowy paszport produktu to zestaw zdigitalizowanych informacji, który zawiera szczegółowe dane o produkcie – od pochodzenia surowców przez proces produkcji aż po instrukcje dotyczące recyklingu.
– Cyfrowy paszport produktu staje się coraz częściej sposobem na budowanie zaufania konsumentów – wskazuje Adrian Stelmach. – Z perspektywy przedsiębiorstw to również źródło cennych danych, które mogą pomóc w optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych.
Oczywiście wdrożenie cyfrowego paszportu produktu jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu wspierającemu firmy produkcje. Wprowadzenie systemów odpowiedzialnych za identyfikowalność produktu umożliwia automatyczne zbieranie danych z procesu produkcyjnego, które stanowią podstawę do utworzenia cyfrowego paszportu. Dzięki temu konsument może otrzymać wiarygodne informacje o zakupionym produkcie, co zwiększa jego zaufanie do marki, a cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?