5G od Xiaomi. Firma będzie pracować nad standardami

Międzynarodowa organizacja standaryzująca technologie telekomunikacji wybiera Xiaomi jako partnera w rozwoju 5G.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 marca 2022

Współpraca 3GPP i Xiaomi

Xiaomi z przyjemnością informuje, że firma została zaproszona do udziału w trzech projektach badawczych prowadzonych przez 3GPP (3rd Generation Partnership Project), kluczową międzynarodową organizację zajmującą się rozwojem standardów komunikacji mobilnej. Xiaomi będzie kierować tymi projektami i współpracować z globalnymi partnerami w celu rozwijania technologii telekomunikacyjnych.

Te trzy projekty zostały zatwierdzone jako część 3GPP Release-18 – oficjalnego systemu, który ma zapewnić twórcom technologii stabilną platformę do wdrażania funkcji – i obejmują badania nad 3GPP RAN (Radio Access Network) oraz 3GPP SA (Service & System Aspects). To ważny krok dla Xiaomi i świadectwo zaufania, jakie firma zdobyła na rynku telekomunikacyjnym. Poniżej znajduje się krótki opis każdego z projektów

Projekt badawczy 1:

Projekt In-Device Coexistence (IDC) dla 3GPP RAN Release-18 ma na celu rozwiązanie problemu samoistnego zakłócania się sieci bezprzewodowych wewnątrz terminali, który od dawna nęka operatorów i producentów urządzeń końcowych na całym świecie. Obecnie w smartfonie współistnieje jednocześnie wiele rodzajów komunikacji bezprzewodowej, takich jak sieci komórkowe 2/3/4/5G, Wi-Fi, Bluetooth i nawigacja satelitarna, które wymagają zastosowania w tym samym urządzeniu różnych nadajników. Nadajniki te zakłócają się wzajemnie na poziomie fizycznym, a dla użytkowników zakłócenia te mogą mieć wpływ na jakość dźwięku w połączeniach głosowych oraz szybkość transmisji Wi-Fi w urządzeniu. Badania 3GPP nad technologią IDC ułatwią koordynację między terminalami i sieciami w celu uniknięcia wzajemnych zakłóceń fal elektromagnetycznych, co pozwoli urządzeniom na bardziej płynne korzystanie z wielu modułów bezprzewodowych jednocześnie. Poprawi to komfort użytkowania i sprawi, że przyszłe smartfony będą mogły korzystać z większej liczby funkcji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaTechnologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak

Projekt badawczy 2:

Projekt Ranging Based Services and Sidelink Positioning w ramach 3GPP SA Release-18 ma na celu umożliwienie zastosowania technologii do pomiaru względnej odległości i kątów. Ma to szeroki zakres zastosowań, między innymi w inteligentnych domach i biurach, inteligentnych miastach, śledzeniu obiektów, udostępnianiu treści i autonomicznych pojazdach. Xiaomi i jego partnerzy będą badać, jak wykorzystać tę technologię na częstotliwościach licencjonowanych, nielicencjonowanych lub klasy ITS (Intelligent Transport Systems) dla UE w zasięgu, częściowym zasięgu lub poza zasięgiem 5G, z pomocą lub bez pomocy sieci operatorskich. Oczekuje się, że badania te przyczynią się do lepszego i szybszego internetu rzeczy.

Projekt badawczy 3:

Projekt Satellite Access Phase 2 w ramach 3GPP SA Rel-18 pomoże rozwiązać problem braku pokrycia satelitarnego. Projekt ten zapewni, że po wystąpieniu przerwy w zasięgu satelitarnym, sieci rdzeniowe 5G umożliwią tymczasowe przechowywanie danych z telefonów komórkowych w trybie uplink i downlink oraz zapewnią niskie zużycie energii przez telefon do czasu ponownego wejścia telefonu na obszar objęty zasięgiem satelitarnym.

3GPP, jako międzynarodowa organizacja normalizacyjna w branży teleinformatycznej, od ponad 20 lat opracowuje standardy komunikacyjne i wytycza kierunek badań nad przyszłym rozwojem technologii bezprzewodowych na świecie. Członkami 3GPP jest ponad 200 aktywnych światowych producentów i operatorów, a organizacja z powodzeniem opracowała szeroko przyjęte międzynarodowe standardy jak 3G, 4G i 5G.

Źródło: Xiaomi

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!