Technologia 5G - kiedy zostanie w pełni wdrożona

Globalne analizy firmy Ericsson ujawniły niemal 300-krotny wzrost mobilnego transferu danych od 2011 roku, czyli roku pierwszej publikacji Ericsson Mobility Report. To oznacza, że technologia 5G nie zwalnia a pandemia, tylko przyspiesza inwestycje.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 grudnia 2021

Dlaczego 5G będzie najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w historii?

Przesłankę, że 5G stanie się najszybciej wdrożoną generacją technologii mobilnej w dotychczasowej historii, wzmacnia prognoza szacująca osiągnięcie blisko 660 mln subskrypcji 5G do końca tego roku. Wzrost ten jest spowodowany przez przewidywane zapotrzebowanie w Chinach i Ameryce Północnej, wynikające częściowo przez obniżające się ceny urządzeń 5G. — W 3. kwartale 2021 roku na całym świecie przybyło netto 98 mln subskrypcji 5G, podczas gdy liczba nowych subskrypcji 4G wyniosła 48 mln. Szacuje się, że do końca 2021 roku sieci 5G będą docierać do ponad 2 mld ludzi – wynika z raportu Ericsson Mobility Report.

Zdaniem ekspertów Ericssona, zgodnie z najnowszymi prognozami, 5G jest na dobrej drodze, by do 2027 roku stać się dominującą technologią dostępu globalnego na świecie pod względem liczby subskrypcji. Oczekuje się, że do tego momentu 5G będzie odpowiadać za około 50 proc. wszystkich subskrypcji mobilnych na cały świecie — obejmujące 75 proc. populacji świata i przenosząc 62 proc. globalnego ruchu realizowanego przez smartfony.

Znacznie szybszy cykl życia technologii w przypadku urządzeń 5G

Od 2011 roku wdrożenie sieci 4G LTE było bardzo ważne dla wygenerowania 5,5 mld nowych połączeń smartfonów na całym świecie, przyczyniając się do zapewnienia dostępności ponad 20 tys. różnych modeli urządzeń 4G. Wnioski z raportu wskazują na znacznie szybszy cykl życia technologii w przypadku urządzeń 5G — telefony 5G stanowią obecnie 23 proc. globalnego wolumenu, podczas gdy w analogicznym punkcie swojego cyklu życia telefony 4G stanowiły 8 proc. globalnego wolumenu.Z raportu wynika, że w spiera to wykładniczy wzrost transferu danych mobilnych.

Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W 3. kwartale 2021 roku transfer danych w sieci mobilnej wzrósł o 42 proc. rok do roku i wyniósł około 78 EB, z uwzględnieniem transferu generowanego przez usługi stałego dostępu bezprzewodowego (FWA). W trzecim kwartale wygenerowano większy mobilny transfer danych niż przez cały okres do końca 2016 roku. Nowe prognozy pokazują, że całkowity transfer danych w sieci mobilnej prawdopodobnie osiągnie 370 EB do końca 2027 roku.

Szerokopasmowy internet rzeczy wyprzedził już 2G/3G

Raport pokazuje również, że natura połączeń mobilnych bardzo szybko się zmienia, przyczyniając się do dalszego wzrostu transferu danych mobilnych. Szerokopasmowy internet rzeczy wyprzedził już 2G/3G jako segment zapewniający połączenia największej liczbie aplikacji internetu rzeczy. Do końca roku powinien on obsługiwać 47 proc. wszystkich komórkowych połączeń w ramach internetu rzeczy, w porównaniu z 37 proc. obsługiwanymi przez 2G/3G oraz 16 proc. przez technologie Massive IoT (NB-IoT i Cat-M).

Internet rzeczy i 5G

Nowe prognozy potwierdzają znaczne przyspieszenie wdrażania rozwiązań massive IoT w nadchodzących latach, obejmujących zastosowania takie jak ubieralne urządzenia z kategorii e-zdrowia, śledzenie aktywów logistycznych, monitorowanie środowiska i inteligentne liczniki, a także inteligentne śledzenie produkcji i urządzenia monitorujące. Zgodnie z prognozami, przypadki wdrożenia Massive IoT do 2027 roku będą odpowiadać za 51 proc. wszystkich komórkowych połączeń internetu rzeczy.

Przewiduje się, że w tym samym okresie prognoz połączenia FWA wzrosną niemal trzykrotnie — z 88 milionów na koniec 2021 roku do około 230 milionów w 2027 roku. Prawie połowa tych połączeń będzie realizowana przez sieci 5G.

Źródło: ERICSSON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!