Administracja publiczna będzie korzystać z usług w chmurze

Wszystkie instytucje rządowe, w tym również jednostki samorządu terytorialnego, mają teraz możliwość skorzystania z centralnego zamówienia na usługę chmurową oferującą pakiet biurowy — Microsoft Office 365.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 czerwca 2023

Kto prowadzi działania przetargowe? 

Na zlecenie Ministra Cyfryzacji, Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) przeprowadziło skutecznie postępowanie w celu zawarcia umowy ramowej na dostawę czterech rodzajów pakietu biurowego w chmurze — Microsoft Office 365.

Umowa ramowa została podpisana z trzema dostawcami na okres jednego roku. To oznacza, że do czerwca 2024 roku wszystkie jednostki administracji publicznej, włącznie z samorządami, publicznymi uczelniami i instytucjami kulturalnymi, mogą korzystać z tej umowy w celu zakupu usługi pakietu biurowego.

Zarządzanie projektami w chmurze. ZagrożeniaZarządzanie projektami w chmurze. ZagrożeniaMichał Górecki

Do tej pory każda jednostka przygotowywała i przeprowadzała samodzielnie postępowanie na zakup pakietu biurowego. To bardzo nieefektywne, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Zamówienia centralne to nie tylko ogromna oszczędność czasu pracy dla poszczególnych jednostek, ale także możliwość uzyskania najlepszych warunków świadczenia usług. Co więcej, w ten sposób dbamy także o bezpieczeństwo danych obywateli przetwarzanych w chmurze – wyjaśnia Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji.

W jaki sposób jest realizowane postępowanie wykonawcze? 

Postępowanie wykonawcze jest przeprowadzane elektronicznie na platformie zakupowej COAR. Ma ono uproszczoną formę i trwa kilka dni. Każdy z trzech dostawców składa ofertę cenową w odpowiedzi na zapytanie konkretnej jednostki, a ta wybiera wykonawcę, który oferuje najkorzystniejsze warunki cenowe.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Minister Cieszyński zapewnia, że to tylko początek działań w tej dziedzinie. Kolejne postępowania centralne dotyczące usług chmurowych, takich jak usługi infrastrukturalne (IaaS) oraz dedykowane usługi typu SaaS dla jednostek samorządu terytorialnego, są w zaawansowanej fazie przygotowań. Te działania będą realizowane przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Zamówienia centralne nie tylko w obszarze usług chmurowych

Minister wyraża nadzieję, że zamówienia centralne zyskają popularność nie tylko w obszarze usług chmurowych. Do tej pory COAR przeprowadzał zamówienia, z których mogły skorzystać tylko kilkadziesiąt jednostek administracji rządowej. Z umowy ramowej, o której mowa, może skorzystać kilka tysięcy jednostek. To przełom w zakresie zamówień publicznych. Zachęca się wszystkie jednostki do składania zamówień na te usługi nie tylko w bieżącym, ale także w przyszłym roku budżetowym — podkreśla Cieszyński.

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski

Finansowanie postępowania pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach projektu Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa.

Jeśli pracujesz w jednostce, która jest zainteresowana skorzystaniem z zamówienia centralnego, a nie posiada ona jeszcze konta na platformie zakupowej COAR, skontaktuj się z Centrum za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!