Zarządzanie projektami w chmurze. Zagrożenia

Jakie zagrożenia niesie za sobą zarządzanie projektami w chmurze? Czy chmura jest bezpieczna? Dlaczego nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 marca 2021

Przenieś firmę do chmury, zarządzaj projektami w chmurze. Coraz częściej słyszymy apele o to by coraz więcej usług świadczyć przy użyciu chmury. Dla wielu branż staje się to standardem.

Jak działa chmura?

Zarządzanie w chmurze to w największym uproszczeniu przeniesienie wielu procesów z oprogramowania instalowanego na urządzeniach (np. komputerze), do internetu i korzystania z narzędzi dostępnych z poziomu konkretnej aplikacji. Wszelkie działania wykonywane są przez centrum danych „podpięte” do aplikacji. Najczęściej z chmurą obliczeniową spotykamy się w modelu SaaS czyli chmura jako usługa. W ramach określonej opłaty tworzone są kopie zapasowe, przechowuje dane na zewnętrznym serwerze, którym jest chmura.  Często dane oprogramowanie jest „wypożyczane” użytkownikowi na określony czas.

Użytkownicy chmury doceniają wygodę takiego rozwiązania. Nie trzeba utrzymywać własnych serwerów, nie muszą też ponosić większych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury IT. Co istotne, praca w chmurze pozwala na dostęp do ważnych zasobów z dowolnego miejsca, w dowolnej chwili. Nie można jednak zapominać, że praca w chmurze niesie za sobą określone zagrożenia.

Oto kilka z nich:

Problemy z dostępnością i bezpieczeństwo

Chmura narażona jest na ataki. To nie my, użytkownicy bezpośrednio odpowiadamy za utrzymanie bezpieczeństwa chmury i takiego jej stanu by nie było możliwości włamania się do niej. Warto jednak wiedzieć, że zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego trzeba zwracać uwagę, czy infrastruktura naszej firmy nie jest przypadkiem narażona na ataki hakerskie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dostawca chmury może wycofać się z rynku

Rynek dostawców chmurowych jest konkurencyjny. To wszystko powoduje, że istnieje spore prawdopodobieństwo wycofania się klienta z rynku albo zmienić rodzaj proponowanych usług. Oczywiście nie musi to być spory problem jeśli korzystasz z chmury w przypadku jednego projektu. Zupełnie inaczej jeśli wszystkie procesy swojej firmy przenosisz do chmury. W przypadku dostawców usług chmurowych warto pamiętać o tym, żeby regularnie tworzyć kopię zapasową

Konieczność dostępu do stabilnego łącza internetowego

Korzystanie z usług chmurowych wymaga dobrego łącza internetowego. Wszystko dlatego, że dostęp do aplikacji i programów potrzebuje tego by korzystać z internetu. Na lokalnym komputerze raczej nie zrobisz niczego. To przecież podstawowa zasada działania chmury

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!