Zarządzanie projektami w chmurze. Zagrożenia
Jakie zagrożenia niesie za sobą zarządzanie projektami w chmurze? Czy chmura jest bezpieczna? Dlaczego nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie?
- Michał Górecki
- /
- 26 marca 2021
Przenieś firmę do chmury, zarządzaj projektami w chmurze. Coraz częściej słyszymy apele o to by coraz więcej usług świadczyć przy użyciu chmury. Dla wielu branż staje się to standardem.
Jak działa chmura?
Zarządzanie w chmurze to w największym uproszczeniu przeniesienie wielu procesów z oprogramowania instalowanego na urządzeniach (np. komputerze), do internetu i korzystania z narzędzi dostępnych z poziomu konkretnej aplikacji. Wszelkie działania wykonywane są przez centrum danych „podpięte” do aplikacji. Najczęściej z chmurą obliczeniową spotykamy się w modelu SaaS czyli chmura jako usługa. W ramach określonej opłaty tworzone są kopie zapasowe, przechowuje dane na zewnętrznym serwerze, którym jest chmura. Często dane oprogramowanie jest „wypożyczane” użytkownikowi na określony czas.
Użytkownicy chmury doceniają wygodę takiego rozwiązania. Nie trzeba utrzymywać własnych serwerów, nie muszą też ponosić większych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury IT. Co istotne, praca w chmurze pozwala na dostęp do ważnych zasobów z dowolnego miejsca, w dowolnej chwili. Nie można jednak zapominać, że praca w chmurze niesie za sobą określone zagrożenia.
Oto kilka z nich:
Problemy z dostępnością i bezpieczeństwo
Chmura narażona jest na ataki. To nie my, użytkownicy bezpośrednio odpowiadamy za utrzymanie bezpieczeństwa chmury i takiego jej stanu by nie było możliwości włamania się do niej. Warto jednak wiedzieć, że zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego trzeba zwracać uwagę, czy infrastruktura naszej firmy nie jest przypadkiem narażona na ataki hakerskie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Dostawca chmury może wycofać się z rynku
Rynek dostawców chmurowych jest konkurencyjny. To wszystko powoduje, że istnieje spore prawdopodobieństwo wycofania się klienta z rynku albo zmienić rodzaj proponowanych usług. Oczywiście nie musi to być spory problem jeśli korzystasz z chmury w przypadku jednego projektu. Zupełnie inaczej jeśli wszystkie procesy swojej firmy przenosisz do chmury. W przypadku dostawców usług chmurowych warto pamiętać o tym, żeby regularnie tworzyć kopię zapasową
Konieczność dostępu do stabilnego łącza internetowego
Korzystanie z usług chmurowych wymaga dobrego łącza internetowego. Wszystko dlatego, że dostęp do aplikacji i programów potrzebuje tego by korzystać z internetu. Na lokalnym komputerze raczej nie zrobisz niczego. To przecież podstawowa zasada działania chmury
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?