Jak bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych?

Jakie zagrożenie niesie za sobą korzystanie z serwisów społecznościowych? Na co trzeba uważać? W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Sprawdź, co warto wiedzieć.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 30 marca 2021

Jaką rolę pełnią serwisy społecznościowe?

Media społecznościowe to obecnie bardzo istotny i popularny element życia społecznego. Serwisy internetowe, służą nie tylko do budowania sieci społecznych i zaspokajania potrzeb związanych z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, ale świetnie sprawdzają się również jako narzędzie komunikacji i organizacji.

Jakie zagrożenia czyhają na użytkowników?

Użytkownicy korzystający z serwisów społecznościowych powinni mieć świadomość zarówno co do jakości, jak i ilości udostępnianych przez nich informacji. Mówiąc prościej, uważajmy na to jak często i co publikujemy. Świetnym przykładem, w którym często wykazujemy się brakiem roztropności, jest publikowanie zdjęć z wakacji np. na Facebooku. Pamiętajmy, że udostępniając szczegółowe relacje ze swojego wypoczynku, jednocześnie wysyłamy sygnał informujący potencjalnych złodziei, że nasz dom jest pusty.

Korzystając z serwisów społecznościowych, nigdy nie podawajmy poufnych informacji. Zanim coś udostępnimy, zastanówmy się, czy chcemy, by dane informacje do osób, które znamy słabo lub wcale. Pamiętajmy, że niektórzy użytkownicy mogą chcieć wykorzystać wybrane informacje, by móc się pod nas podszyć i w ten sposób (bez naszej wiedzy) złożyć np. wniosek o pożyczkę. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szczegóły zostawmy dla siebie 

Dzielenie się ze światem wszystkimi szczegółami z naszego życia może skutkować również innymi nieprzyjemnościami. Na podstawie szczegółowych informacji na nasz temat, oszuści są w stanie np. okraść nasze konto bankowe. Udostępnianie naszych personaliów i szczegółów z życia rodzinnego (nazwiska panieńskiego, imienia naszych dzieci, czy ulubionego pupila) może znacząco ułatwić złamanie takich zabezpieczeń jak pytania ochronne. 

Co więcej, oszuści coraz częściej korzystają z inżynierii społecznej, np. chcąc dostać się do sieci wybranej firmy. Pamiętajmy, że omawiane przez nas sieci społecznościowe online są znacznie bardziej rozpowszechnione, a ich kontrola jest o wiele gorsza niż w przypadku interakcji społecznościowych, które odbywają się offline. Chcąc zilustrować omawianą sytuację, zastanówmy się ilu znajomych ma dana osoba w prawdziwym życiu a ilu na Facebooku? Następnie zastanówmy się, ilu z tych znajomych z prawdziwego życia jest godnych naszego zaufania. 

Jak chronić się przed oszustami?

Zanim nawiążemy z kimś kontakt przez internet, spróbujmy zweryfikować jego tożsamość. Należy pamiętać, że wielu oszustów chcąc osiągnąć swoje cele, wykorzystuje fałszywe lub skradzione dane. Fikcyjne tożsamości tak jak w przypadku wiadomości e-mail, mogą zostać wykorzystane do przekierowania nas na złośliwe strony internetowe. W związku z tym uważajmy na zaproszenia od osób, których nie znamy, nawet jeśli pochodzą od znanych, atrakcyjnych osób lub wydają się być przyjaciółmi naszych znajomych.

Jak zadbać o prywatność w sieci?

Podstawową czynnością, która pozwala zadbać o nasze bezpieczeństwo, jest regularne zmienianie hasła i nieużywanie tego samego hasła do wielu kont. Oprócz tego warto nauczyć się, by nie brać domyślnych opcji prywatności za pewnik. Warto dostosować je w taki sposób, by móc uzyskać większą kontrolę nad tym, kto i co widzą na naszym koncie. 

Zanim coś udostępnimy, czy wyślemy, zastanówmy się, czy naszą potrzebą bycia popularnym jest tak silna, że jesteśmy w stanie zapłacić za nią prywatnością i bezpieczeństwem danych.

Tagowanie a bezpieczeństwo

Bardzo popularną formą interakcji ze znajomymi w sieci, jest tzw. tagowanie, czy też oznaczanie. Oznaczanie to obecnie nierozłączny element towarzyszący publikacji zdjęć i postów. Pozwala on na identyfikację osób, widocznych na zamieszczonej przez nas fotografii lub wskazanie z kim i gdzie spędziliśmy chwile ukazane w social mediach. 

Niewątpliwą wadą tagowania jest fakt, iż oznaczona osoba ma prawo zinterpretować je jako formę naruszenia prywatności. Co prawda zazwyczaj możemy samodzielnie usunąć lub zatwierdzić tag przed jego opublikowaniem. W tym celu należy odpowiednio skonfigurować opcje prywatności. Korzystając z oznaczania, pamiętajmy, że dostęp do oznaczonych informacji, mają nie tylko nasi znajomi, ale również znajomi ich znajomych. Oczywiście nie możemy kontrolować ustawień znajomych, ale możemy za to zdecydować, kto będzie widział naszą aktywność. W tym celu należy wejść w ustawienia prywatności konta. W razie braku naszej zgody na bycie oznaczonym w danym poście zawsze możemy poprosić znajomego o usunięcie nas ze zdjęcia.

Patrz co klikasz 

Tak jak w przypadku linków do wiadomości e-mail, tak i w przypadku odsyłaczy przesłanych do nas za pośrednictwem sieci społecznościowej, należy zachować szczególną ostrożność. Nagminne kradzieże tożsamości online oraz ciągłe tworzenie fałszywych tożsamości znacząco utrudniają próby ustalenia, kto stoi za danym działaniem w sieci. Chcąc zadbać o nasze bezpieczeństwo, pamiętajmy, by weryfikować nie tylko linki, ale również autentyczność samej informacji i jej nadawcy. W tym celu często wystarczy skopiować i wkleić w przeglądarce do paska wyszukiwania, dany temat, czy tekst z podejrzanej wiadomości e-mail. W ten sposób możemy natrafić np. na dyskusje na forum i artykuły opisujące wybrany temat i jednocześnie potwierdzające fakt, iż mamy do czynienia z oszustwem. Pamiętajmy, by wystrzegać się wiadomości obiecujących, w których ktoś obiecuje nam bogactwo, ostrzega, lub zastrasza i tym samym kusi, by kliknąć podejrzany link, lub prosi o przelanie pieniędzy np. na rzekome leczenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!