Asset management. Co to jest?
Zarządzanie pieniędzmi i maksymalizacja przychodów, jakie możemy w ten sposób uzyskać to dla wielu firm i osób cywilnych jeden z kluczowych obszarów działalności. Prędzej czy później natrafią oni na usługi asset management. Co to jest i dlaczego warto dać mu szansę?
- Martyna Kowalska
- /
- 31 marca 2021
Co to jest asset management?
W dużym uproszczeniu jest to zbiór usług, dzięki któremu można szybko zarządzać posiadanym kapitałem. Co ważne, ten można rozumieć zarówno jako fizyczną gotówkę, jak i szeroko rozumiane instrumenty finansowe. Można więc powiedzieć, że grupa docelowa tego typu usług jest bardzo szeroka.
Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie można zarobić najwięcej. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii, spędza to sen z powiek sporej ilości inwestorów. Obligacje? Przecież to bezpieczny zysk, prawda? Może i tak, ale trudno o wygenerowanie z niego sporego przychodu.
Mamy jeszcze do wyboru grę na giełdzie. Możemy zaufać zarówno naszemu indeksowi WIG, jak i słynnej Giełdzie Londyńskiej czy indeksom technologicznym, które cechują się dużą dynamiką i zmiennością. Giełda z założenia opatrzona jest jednak pewnym ryzykiem.
Osoby, które lubią grać odważnie, mogą też wybrać dla siebie inwestycje w kryptowaluty lub w indeks FOREX. Tutaj można zarówno dużo wygrać, jak i stracić. Mimo wszystko wielu inwestorów wciąż stroni od inwestowania kapitału w te obszary rynku.
Oznacza to, że każdy, kto chce zainwestować spory kapitał, ma naprawdę wiele opcji na zarobek… lub na stratę. Gdy na stole leżą poważne pieniądze, nie warto zdawać się na przypadek i intuicję. Muszą one ustąpić pola wieloletniej wiedzy i chłodnej kalkulacji. Właśnie w tym miejscu pojawia się asset management.
Jaka jest zasada działania asset managera?
W polskim systemie prawnym tego typu usługi świadczą na przykład domy maklerskie. Rolą klienta jest przekazanie firmie zarządzającej umówionego kapitału oraz uzgodnienie z przedstawicielem strategii inwestycyjnej. Pamiętajmy, że dotyczy ona naszych pieniędzy, dlatego też warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu.
Jeśli coś jest niejasne, nie bójmy się pytać. Lepiej przed parafowaniem umowy rozwiać wszystkie wątpliwości niż później żałować. Jeśli wszystkie szczegóły są już dograne, to firma rozpoczyna podejmowanie działań na rynku, by budować nasz kapitał w ramach tak zwanego portfela inwestycyjnego.
Asset manegement — co jeszcze trzeba wiedzieć?
Ciekawostką, o której wiele osób zapomina, jest to, że klient nie ma dostępu do rachunku inwestycyjnego. Nie może on podejmować decyzji, bo przecież wcześniej powierzył to zadanie specjalistom z funduszu inwestycyjnego. Oznacza to, że musimy w pełni zdać się na te osoby i na ich znajomość rynku.
Warto pamiętać też o tym, że nie wystarczy mieć w kieszeni paruset złotych, by myśleć o tej usłudze na poważnie. Progi wejścia są zwykle wysokie. Niektóre domy maklerskie wezmą nas pod swoje skrzydła dopiero wtedy, gdy przelejemy na ich konta równowartość 15-20 milionów złotych. Osobom z nieco mniejszym kapitałem początkowym pozostaje poszukiwanie innych modeli inwestowania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?