Bezpieczne korzystanie z komputera. Jak być zdrowym?

Osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, często mierzą się z wieloma problemami zdrowotnymi, jakie są zupełnie obce osobom, które w swoich codziennych zadaniach muszą wykazać się aktywnością fizyczną. Cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty czy problemy z ukrwieniem nóg to tylko kilka z czyhających na nas zagrożeń. 

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Jak zachować zdrowie, gdy dużo czasu spędzamy przy komputerze?

Bez względu na to, czy z komputera korzystamy do celów prywatnych, czy zawodowych, warto raz na jakiś czas robić sobie przerwę. To kardynalna, kluczowa zasada, którą wiele osób bagatelizuje, skazując się na wzrost ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych.

Warto pamiętać o tym, że stałe przebywanie w jednej pozycji jest dla naszego ciała bardzo niezdrowe. Mięśnie zastygają, robią się twarde i zbite. Utrzymywana stale w jednej pozycji głowa lub ręka to duże obciążenie dla kręgosłupa, ale i układu nerwowego i krwionośnego.

Po pewnym czasie mogą nawet pojawić się zaburzenia krążenia krwi, które znacznie wpływają na komfort życia. Oczywistym, a jednak zaskakująco często występującym schorzeniem wśród osób długo siedzącym przy komputerze jest tendencja do zwyrodnień stawowych.

Pakiet zdrowotny dla pracowników. Jak wybrać?Pakiet zdrowotny dla pracowników. Jak wybrać? Anna Malinowska

Siedzisz dużo przy komputerze? Kup… piłeczkę do tenisa!

Warto wiedzieć, że osobom pracującym w pozycji siedzącej — zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem pracy — przysługuje pięć minut przerwy na każdą przepracowaną w ten sposób godzinę. Dobrze byłoby wykorzystać ten czas na odrobinę zdrowego ruchu.

Możemy oczywiście postawić na standardowe, niewymagające żadnych dodatkowych sprzętów, rozciąganie się lub spacer, ale inwestując niewielką kwotę kilku-kilkunastu złotych, dobrze byłoby też zaopatrzyć się w piłeczkę do tenisa. Dlaczego?

Może być ona bardzo użyteczna w kilku prostych ćwiczeniach. Mimo tego, że dla większości osób są one w pełni bezpieczne, zawsze warto upewnić się u lekarza, czy przy naszym stanie zdrowia, nie przyniosą nam one więcej problemów niż pożytku.

Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, musimy tylko położyć piłkę przy ścianie, a następnie dociskamy ją naszym ciałem, w ten prosty sposób masując zastygłe mięśnie. To proste, znane wielu osobom ćwiczenie, które może przynieść ulgę, gdy plecy już nas bolą. Można wykorzystać też taką piłeczkę do podrzucania jej z lewej do prawej dłoni, by popracować nad koordynacją ruchową.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdrowie a praca przy komputerze? Przy odpowiednim planie dnia to możliwe!

Przyjmuje się, że wystarczy 30 minut ruchu, by utrzymać nasze ciało w formie. Oczywiście warto ćwiczyć nieco więcej. Nordic walking, pływanie na basenie, a nawet zwykły spacer czy jazda na rowerze to przykłady sportów, które nie angażują wiele finansów, a pozwalają szybko zbudować formę.

Z roku na rok rośnie też moda na wycieczki piesze w góry. To świetna okazja, by złapać dystans od otaczającej nas rzeczywistości i zatroszczyć się nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale i o kondycję psychiczną, która zwłaszcza teraz, w erze pandemii, może być nieco nadszarpnięta. Pamiętajmy, by podczas takiego wypadu w góry mierzyć siły na zamiary.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: zdrowie

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!