Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?

Żyjemy w czasach, kiedy cena za smartfona, która jest zbliżona do 4-5 tysięcy złotych nie dziwi już niemal nikogo. W cenie flagowca można kupić proste, ale utrzymane w zadowalającym stanie technicznym auto, które woziłoby nas do pracy lub całkiem dobry telewizor o przekątnej 55 cali. Sprawia to, że o te małe, pozornie błahe telefony komórkowe, musimy coraz bardziej dbać.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Jak chronić się przed kradzieżą smartfona? Profilaktyką!

Najważniejszą zasadą jest profilaktyka. Jeśli producent daje nam dostęp do zabezpieczeń biometrycznych, skorzystajmy z niego. Niektóre osoby rezygnują z wprowadzenia hasła bezpieczeństwa dla karty SIM, a także ze wzoru blokady ekranu czy ustanowienia swojego wzorcowego odcisku linii papilarnych.

Z punktu widzenia złodzieja taka ignorancja w zakresie naszej higieny cyfrowej to wręcz zaproszenie do działania. Jeśli przestępca dostanie w swoje ręce niezabezpieczony (lub źle zabezpieczony) telefon, to nie dość, że uzyska dostęp do wielu ważnych danych o użytkowniku, to jeszcze bez trudu zdoła go spieniężyć.

Czy warto aktywować oprogramowanie namierzające telefon?

Zarówno Apple jak i Google od wielu lad udostępniają aplikację, która po podaniu swoich danych logowania pozwala zdalnie, z dowolnego komputera podpiętego do internetu, sprawdzić, gdzie i kiedy po raz ostatni nasz smartfon logował się do sieci.

Co to jest serwer VPS?Co to jest serwer VPS? Jan Wróblewski

W tym celu zazwyczaj wykorzystywana jest nawigacja GPS oraz informacje z logowania w oparciu o dane z nadajnika telefonii komórkowej. Niektórzy producenci dają nawet możliwość dynamicznego podglądu z kamery selfie, by móc podejrzeć, jak wygląda osoba, która w danej chwili ma nasz telefon.

To sporo danych, które przydają się podczas zgłaszania kradzieży na policji. Można też w ten sposób zdalnie wymazać wszystkie dane z naszego urządzenia, a także trwale go zablokować. Dzięki temu złodziej nie nacieszy się działającym telefonem, a raczej będzie dysponował bardzo drogim, nienadającym się do użytkowania, przyciskiem do papieru.

Warto wiedzieć też, że dodatkowe metody zabezpieczeń oferują wyspecjalizowani producenci aplikacji zewnętrznych. Często zdarza się, że część ważnych danych wyciągniemy na przykład z antywirusa czy firewalla. Tych aplikacji również nie warto bagatelizować.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto ubezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Istnieją dwie główne przyczyny, które odpowiadają za to, że nie możemy korzystać z naszych telefonów komórkowych. Są to kradzieże oraz poważne urazy mechaniczne, które trwale uszkadzają wyświetlacz i niezbędna jest wtedy wizyta w serwisie.

Na rynku od wielu lat można odnaleźć wyspecjalizowane firmy, które za niewielką, miesięczną opłatą, dają nam możliwość wykupienia pakietu, który będzie chronić nas finansowo przed uszkodzeniem lub kradzieżą smartfona. Coraz częściej taka usługa jest też dostępna u producentów komórek.

Oczywiście to, że odzyskamy pieniądze za ukradziony telefon, w niczym nie rozwiązuje problemu danych, jakie są tam umieszczone. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa profilaktyka i odpowiednia troska o bezpieczeństwo cyfrowe. Jeśli możemy zabezpieczyć urządzenie, po prostu to zróbmy.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!