Co to jest serwer VPS?

Do czego służy serwer VPS? Jakie są wady i zalety VPS?

Co to jest serwer VPS?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 11 marca 2021

Czym jest serwer VPS?

Rozwinięciem skrótu VPS, jest Virtual Private Server, czyli jeden ze sposobów podziału fizycznej maszyny na części, z której każda imituje oddzielny serwer fizyczny. 

VPS uznaje się za rozwiązanie pośrednie między hostingiem dedykowanym a współdzielonym, które często są używane np. przez duże sklepy internetowe. 

Co ważne VPS zapewnia całkowitą separację środowisk, tym samym gwarantując nie tylko pełną izolację uruchamianych procesów, ale również niezależny dostęp do fizycznych zasobów sprzętowych, takich jak:

 • karta sieciowa, 

 • pamięć operacyjna, 

 • czy macierze dyskowe.

Jaka jest różnica między VPS a hostingiem współdzielonym?

Podstawową różnicą jest odseparowane, i tym samym niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym przypadku mówi się o kilkunastu klientach na jednym serwerze. Oznacza to, że statystycznie na jednego użytkownika przypada np. 1/20 zasobów mocy i pojemności serwera. Co ważne, dzięki separacji twojego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla ciebie.

Wspomniane uniezależnienie dobrze widać na przykładzie rozsyłania SPAMu. Problem ten dotyka każdego operatora hostingowego. W sytuacji, gdy jeden z użytkowników rozsyła SPAM, IP serwera nadawcy może zostać wpisane na tzw. czarne listy, przez co wszyscy użytkownicy serwera współdzielonego będą mieć problem z dostarczeniem swoich wiadomości.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Jakie są zalety VPS?

Niewątpliwą zaletą VPS jest skalowalność, która pozwala zwiększyć zasoby tj.:

 • pamięć RAM, 

 • procesor, 

 • przestrzeń dyskową

Kolejną zaletą korzystania z VPS jest własny serwer np. WWW bez konieczności dzielenia zasobów jak np. na hostingu współdzielonym.

To, co wyróżnia serwer VPS jest niezależność środowiska i całkowite bezpieczeństwo danych, które zostały umieszczone na wydzielonej przestrzeni dyskowej. Dzięki temu użytkownik serwera VPS może samodzielnie:

 • dysponować danymi, 

 • konfigurować system, 

 • posiadać dostęp do karty sieciowej z dedykowanym adres IP,

 • posiadać dostęp do pamięci operacyjnej.

VPS to idealne rozwiązanie, w sytuacji gdy nie jesteśmy przekonani czy serwer dedykowany jest nam niezbędny, natomiast serwer współdzielony okazał się niewystarczający. Wtedy warto skorzystać właśnie z VPS-a jako oferty pośredniej. Warto pamiętać, że w każdej chwili serwer VPS można rozszerzyć i zmienić na bardziej kompleksowe i indywidualne rozwiązanie.

VPS są nie tylko bezpieczniejsze, skalowalne, ale posiadają również bezpłatne kopie zapasowe u niektórych dostawców.

Jakie są wady VPS?

Warto pamiętać, że chcąc korzystać z VPS trzeba mieć doświadczenie techniczne w zakresie instalacji, konfiguracji i aktualizacji systemem tj. Linux albo Windows Server.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!