Szyfrowanie w chmurze

Jak zabezpieczyć swoje dane dzięki szyfrowaniu? Rodzaje szyfrowania w chmurze. Jakie są zalety szyfrowania w chmurze?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 marca 2021

Dlaczego szyfrowanie jest kluczowym elementem?

Rozwój środowisk sieciowych i ogromna ilość danych sprawiają, że szyfrowanie w chmurze jest dziś kluczowym narzędziem, które pozwala zapewnić bezpieczeństwo informacjom. Szybsze przesyłanie dużych ilości danych do większej liczby urządzeń oznacza również większe pole do popełniania błędów. Nie dziwi więc fakt, że skuteczna ochrona danych jest obecnie priorytetem. Do monitorowania i zarządzania zdalnymi wdrożeniami IT, potrzebne są rozwiązania, które zapewniają nie tylko natychmiastową ochronę, ale również długoterminową prewencję.

Na czym polega szyfrowanie pamięci masowej w chmurze?

Szyfrowaniem w chmurze, nazywamy proces polegający na konwersji niezabezpieczonych danych na znacznie bezpieczniejszy format. Dzieje się to przy użyciu algorytmów, które według ustalonej metody zmieniają informacje, tak by uczynić je nieczytelnymi. Dzięki temu dane są dostępne wyłącznie przy użyciu unikalnego klucza, który może być przechowywany zarówno przez lokalnych dostawców IT, jak i dostawców chmury lub oboje. Szyfrowanie uznaje się za pierwszą, i zarazem najlepszą linię obrony danych. Zapewnia ono sporo korzyści przy stosunkowo niskich kosztach i dosyć niskiej złożoności.

Specjaliści uważają, że firmy powinny nie tylko szyfrować dane, ale  również robić to w jak największej liczbie miejsc oraz jak najwcześniej i jak najczęściej. W tym celu zaleca się stosowanie sprawdzonych standardów szyfrowania, takich jak Advanced Encryption Standard 256. Oczywiście dostępne są też inne, bardziej zaawansowane opcje, takie jak AES 256, który umożliwia rozszerzenie na inne komponenty oraz bezproblemowe udostępnienie mechanizmu pobierania danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rodzaje szyfrowania w chmurze

Z reguły wyróżnia się trzy następujące typy szyfrowania pamięci masowej w chmurze:

  • Szyfrowanie danych w archiwum — chroni przechowywane informacje, które nie są aktywnie przenoszone ani używane. Co ważne, dotyczy to danych przechowywanych, zarówno na serwerach w chmurze, lokalnych magazynach danych, jak i urządzeniach użytkowników.

  • Szyfrowanie danych podczas przesyłania — chroni informacje, które są w ruchu. W praktyce oznacza to ochronę danych przenoszonych do i z pamięci masowej w chmurze oraz przesyłanych między urządzeniami użytkowników końcowych w naszej sieci.

  • Szyfrowanie danych w użyciu — pomaga zabezpieczyć informacje, nawet w sytuacji, gdy są one aktywnie wykorzystywane przez pracowników w aplikacjach biznesowych.

Jakie są zalety szyfrowania w chmurze?

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż mówiąc o zaletach szyfrowania w chmurze, należy uznać je za składową kompleksowej strategii obrony, która wykorzystuje model współodpowiedzialności. Proces szyfrowania zaczyna się już na etapie klasyfikowania danych, który ma na celu określenie, jakie dane muszą być chronione i jaki typ szyfrowania zapewnia najlepsze dopasowanie. 

Przykładowo historyczne dane finansowe znajdują się na serwerze w chmurze, mogą korzystać z szyfrowania danych archiwalnych. W tym samym czasie, zasoby używane regularnie przez pracowników pracujących zdalnie, mogą wymagać bardziej szczegółowego szyfrowania, w celu zapewnienia kompleksowej ochrony.

W związku z tym przedsiębiorstwa muszą podjąć decyzję odnośnie tego, czy najlepiej im służy, zapewniając własne szyfrowanie, czy polegając na dostawcach usług w chmurze. Specjaliści zauważają, że niektóre firmy wprowadzają własne szyfrowanie do chmury, podczas gdy inni korzystają z dostawcy usług w chmurze. Obie metody są opłacalne, natomiast ​​lepiej dla firmy jest, by to właśnie ona trzymała klucze szyfrujące. W sytuacji, gdy to usługodawca posiada klucze, nasze dane są narażone na ujawnienie, a my możemy o tym nawet nie wiedzieć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!