Chmura prywatna czy firmowa. Różnice

Prędzej czy później każda firma, która gromadzi jakieś dane, stanie przed prostym wyborem: wybrać chmurę prywatną czy firmową? Różnic między nimi jest sporo i mogą one zaważyć nie tylko na komforcie pracy, ale i na kosztach całego przedsięwzięcia.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 marca 2021

Chmura prywatna czy firmowa? Różnic jest sporo

Warto rozpocząć od tego, czym tak naprawdę jest chmura danych? W dużym skrócie, jest to przestrzeń na dysku zewnętrznej firmy, którą mamy tylko do swojej dyspozycji. Logujemy się na nią za pośrednictwem internetu, dzięki któremu możemy też szybko wysyłać i edytować tam wybrane pliki.

Zdecydowana większość tego typu rozwiązań ma swoją własną aplikację, za pośrednictwem której możemy zarządzać firmowymi plikami nie tylko sprzed ekranu komputera, ale i ze smartfona, gdy na przykład przebywamy w delegacji i szybko musimy podejrzeć jakiś plik.

Wiele osób docenia też możliwość szybkiego współdzielenia plików z innymi użytkownikami oraz nadawanie dostępu według różnych kryteriów. Jeden folder na firmowej chmurze może być dostępny tylko dla ustanowionych przez nas pracowników, a do innego mogą mieć dostęp wszyscy z firmy. To duże ułatwienie.

Prywatne chmury danych

Są to rozwiązania, które dobrze sprawdzą się nie tylko wśród osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, ale i dają sobie radę w małych firmach, które zatrudniają zaledwie kilka osób. Funkcjonalność tego typu narzędzi jest raczej tradycyjna.

Można ustanowić kilka loginów i haseł, a także tworzyć foldery, które będą dostępne tylko dla określonych osób. W zależności od serwisu na jaki się zdecydujemy, możemy też skorzystać z webowego edytora dokumentów. To duże ułatwienie, które jeszcze bardziej przyspiesza pracę.

Tak jak sygnalizowaliśmy w poprzednim akapicie, tradycyjnym elementem takiego rozwiązania są też aplikacje, które można pobrać, a następnie połączyć ze smartfonem, bez względu na to, czy działa on na platformie Apple iOS czy w środowisku Google Android.

Coraz częściej spotykamy się też z wtyczkami i dedykowanym oprogramowaniem, które działa zarówno w środowisku Windowsa, Maca jak i Linuxa. Jego atutem jest też to, że umożliwia automatyczne wykonywanie kopii danych w chmurze, co minimalizuje ryzyko utraty danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Korporacyjne chmury danych

To bardzo ciekawy segment rynku, gdzie działa wiele podmiotów, którzy podchodzą do kwestii bezpieczeństwa plików w sposób indywidualny. Oznacza to, że na życzenie klienta można dopasować niemal każdy element takiej chmury pod nasz model działalności.

Warto zwrócić szczególną uwagę na dedykowane protokoły bezpieczeństwa. Im jest ich więcej, tym lepiej. Takie rozwiązanie dla firm często jest też integrowane z kalendarzem oraz bazą kontaktów spoza firmy. To kolejny atut dla dużych firm, które mają wiele współprac z innymi firmami.

Coraz częściej dołączanym do takiego zestawu dodatkiem jest prywatny serwer VPS, który znacznie zwiększa poczucie prywatności w firmie, a także pełni dodatkowe zabezpieczenie przed cyberprzestępcami, którzy chcieliby wykraść nasze dane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!