Pakiet zdrowotny dla pracowników. Jak wybrać?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele aktywnych na rynku pracy osób zaczęło zwracać dużą uwagę na oferowane przez pracodawców ubezpieczenia zdrowotne. Nagle to właśnie taki pakiet stał się poważną kartą przetargową, która może przyciągnąć do nas sporo ciekawych kandydatów. Jak wybrać optymalny pakiet zdrowotny dla pracowników?
- Anna Malinowska
- /
- 31 marca 2021
Jak wybrać dobry pakiet zdrowotny dla pracowników?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by jak najlepiej oddawał on to, czym zajmuje się firma. Chodzi tu zwłaszcza o kwoty ubezpieczeń w razie wystąpienia wypadków w poszczególnych sytuacjach. Jeśli nasza działalność opiera się na przykład na magazynowaniu towarów i wykorzystujemy w tym celu wózki widłowe, to wskazane byłoby położenie dużego nacisku na wysokość kwoty odszkodowania za wypadki z udziałem tego typu pojazdów.
Zupełnie inne zagrożenia czekają na nas w zakładzie, który zajmuje się księgowością, w firmie transportowej oraz w pracy na infolinii. Dobry szef zdaje sobie z tego sprawę, dlatego powinien zapewnić swoim pracownikom taki pakiet, z którego będą oni w stanie uzyskać możliwie jak najwięcej korzyści, jeśli już dojdzie do wypadku.
Kolejną kwestią, która bezpośrednio dotyczy odbioru takiego pakietu, jest jego finansowanie. Jeśli firma pełni tylko rolę pośrednika i znajduje ubezpieczalnię, ale pracownicy za swój pakiet muszą zapłacić z własnej kieszeni, to jest więcej niż prawdopodobne, że większość z nich wybierze najtańszy pakiet.
O wiele lepszą praktyką jest finansowanie pakietów ubezpieczenia zdrowotnego przez firmy. Nie są to zwykle duże wydatki. Jest to jednocześnie świetne działanie wizerunkowe, które może pomóc w budowaniu wokół naszej marki pozytywnego PR-u.
Nie tylko wypadki w miejscu pracy
Dobry pakiet zdrowotny wyróżnia się też tym, że oferuje szereg usług, które poniekąd wykraczają ponad to, co wydarzy się w miejscu pracy. Nie samą firmą człowiek żyje, a przecież każdy z nas chciałby mieć ten dodatkowy komfort, gdy przebywa na przykład na urlopie czy w domu.
Zdecydowana większość ubezpieczalni zdaje sobie z tego sprawę, dlatego gratyfikacje finansowe za zdarzenia, które zaszły poza firmą nie dziwią dziś niemal nikogo. Zdecydowanie warto jednak powalczyć z handlowcem reprezentującym ubezpieczalnię o jak najwyższe kwoty.
Często zdarza się, że — w odniesieniu do podstawowej, „wyjściowej” oferty — można tutaj wynegocjować całkiem dużo. Bardzo cenioną właściwością dobrych pakietów zdrowotnych jest też to, że dotyczą one nie tylko nas, ale i osób z tak zwanego pierwszego kręgu pokrewieństwa, a więc na przykład współmałżonka czy dzieci.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Leczenie i choroby a pakiet zdrowotny
Warto upewnić się, że lista chorób, jakie są objęte dodatkowymi świadczeniami oraz kwoty wypłat w razie operacji czy urodzin dziecka lub wizyty w szpitalu są na w miarę dobrym poziomie. Jeśli ubezpieczalnia oferuje możliwość dostępu do własnego, prywatnego specjalisty lub przychodni, również warto z tej opcji skorzystać.
Zwłaszcza teraz, w erze kolejek i zatoru, jaki za sprawą koronawirusa sparaliżował państwową służbę zdrowia, może to być sensowna alternatywa, która pozwoli naszym pracownikom podreperować swoją kondycję zdrowotną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?