Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?

Jak rozwój technologii wpływa na różnorodność cyberzagrożeń?  Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo? Zobacz, co warto wiedzieć.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Jak zmiany na rynku przyczyniają się do ewolucji MSSP?

Na przestrzeni ostatnich lat branża związana z cyberbezpieczeństwem przeszła zmiany,  które mają ogromny wpływ na obecną sytuację na rynku. Wprowadzenie sztucznej inteligencji, która w niezaprzeczalny sposób przyczyniła się do automatyzacji procesów oraz coraz większa liczba dostępnych rozwiązań zabezpieczających sprawiła, że wielu dostawców MSSP (Managed Security Service Provider) nie nadążą z odpowiedziami na coraz to bardziej wyrafinowane cyberzagrożenia.

Jak jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?

Jedne z podstawowych wniosków dotyczą roli sztucznej inteligencji, która w ostatnich latach stała się jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za szybką ewolucję zagrożeń cyfrowych. Organizacje coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych właśnie na sztucznej inteligencji. Robią to przede wszystkim po to, by zwiększyć wydajność i wykorzystać transformację cyfrową w swojej firmie. 

Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców, którzy zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia i przeprowadzania zaawansowanych, wielo wektorowych ataków. Dzięki nowej technologii są oni w stanie wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, jednocześnie unikając wykrycia. 

Wzrost liczby urządzeń podłączonych do internetu, przyczynił się do rosnącej liczby alertów o zagrożeniach. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której dostawcy usług MSSP są zmuszeni rozważyć strategie, które dadzą im możliwość sprostać ilości, różnorodności zagrożeń, tak by byli w stanie w porę się przed nimi zabezpieczyć. 

Warto jednak zaznaczyć, że pojawienie się sztucznej inteligencji, sprawiło, że dostawcy usług MSSP, mogą obecnie w skuteczniejszy niż dotychczas sposób, przeszukiwać dużą liczbę alertów o zagrożeniach. Dzięki temu są oni w stanie nie tylko zidentyfikować potencjalne obszary problemowe, ale również określić najlepszy plan działania mający na celu ograniczenia ryzyka. 

Zarówno sztuczna inteligencji, jak i automatyzacja, są również w stanie przyspieszyć czas reakcji — z dni lub miesięcy do zaledwie kilku minut. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby dostawcy usług jak najszybciej zaznajomili się z technologiami związanymi ze sztuczną inteligencją i dzięki temu zrozumieli, jakie wiele możliwości jest ona w stanie dać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Automatyzacja a bezpieczeństwo

Zjawisko automatyzacji w cyberbezpieczeństwie niewątpliwie przyczyniło się do powszechnej transformacji w całej branży. Organizacje coraz częściej zwracają się w stronę automatyzacji, chcąc pomóc sobie w zarządzaniu większymi obciążeniami i usprawnianiu operacji. Niestety cyberprzestępcy również zaczęli stosować automatyzację do swoich taktyk. Nowa technologia umożliwia im stosowanie wręcz przytłaczającej liczby zautomatyzowanych metod tworzenia i rozpowszechniania najróżniejszych cyberzagrożeń.

W tej sytuacji, dostawcy usług zostali zmuszeni, by rozważyć, w jaki sposób są w stanie zastosować automatyzację, tak by dotrzymać kroku napastnikom. Co ważne, automatyzacja zabezpieczeń może również pomóc zminimalizować tzw. błędy ludzkie i tym samym znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo, że jakieś zagrożenia zostanie przeoczone.

Czy większy budżet oznacza lepszą ochronę?

Na podstawie obserwacji rynku, można stwierdzić, że liczba rozwiązań zabezpieczających stale rośnie, przez co wiele organizacji nieumyślnie przysporzyło pracy swoim zespołom ds. bezpieczeństwa IT. Należy jednak pamiętać, że posiadanie większego zespołu, budżetu czy liczby rozwiązań nie zawsze wiąże się z lepszą ochroną. W rzeczywistości bardzo często jest odwrotnie. Dzieje się tak, ponieważ zarządzanie wieloma obszarami staje się coraz trudniejsze. Musimy zdać sobie sprawę, że transformacja cyfrowa i wynikająca z niej ekspansja możliwych ataków i ich złożoność przyczyniły się do tego, że zarządzanie dzisiejszymi sieciami jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Nad czym warto się zastanowić?

Złożoność oraz niesamowicie szybkie tempo, w jakim ewoluują cyfrowe zagrożenia, sprawiają, że chcąc za nimi nadążyć, dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa muszą rozważyć, w jaki sposób należy wykorzystać pojawiające się technologie, rozwiązania i trendy. Pamiętajmy również, by szukając nowych rozwiązań, nie tylko patrzeć na najnowsze trendy i technologie, ale czerpać też wiedzę z doświadczeń swoich i innych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!