Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?

 Czy praca zdalna w czasie pandemii ma wpływ na bezpieczeństwo urządzeń mobilnych? Jakie działania szkodzą cyberbezpieczeństwu? Jakie są podstawowe problemy związane z bezpieczeństwem mobilnym?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Co wynika z badań?

Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają, że przejście wielu firm i ich pracowników na pracę zdalną podczas trwania pandemii COVID-19 przyczyniło się do postrzegania urządzeń mobilnych jako największego zagrożenia dla bezpieczeństwa IT.

Okazuje się, że nawet połowa firm biorących udział badaniu stwierdziła, że ​​zmiany, które wprowadzili w praktykach pracy zdalnej podczas trwania pandemii, w znaczny sposób zaszkodziły ​​cyberbezpieczeństwu ich firmy. Co ciekawe, nawet 4 na 10 z 856 przebadanych specjalistów IT ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, potwierdza, że postrzega urządzenia mobilne jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa IT.

Jak zareagowali cyberprzestępcy?

Dziwić, może fakt, że zgodnie z wynikami, aż 45 procent (ujętych w badaniu) firm wręcz dobrowolnie poświęciło bezpieczeństwo swoich urządzeń mobilnych, skupiając się na wykonywaniu innych, ważniejszych z ich perspektywy zadań.

To z kolei prowadzi do sytuacji, w której cyberprzestępcy najprawdopodobniej skorzystają z okazji i zaostrzą ataki na urządzenia mobilne, szczególnie te, które są używane przez pracowników zdalnych i posiadają dostęp do korporacyjnych sieci.

Należy wiedzieć, że w czasie, gdy firmy skupiały się na innych aspektach, cyberprzestępcy nie tracili czasu i może nie tyle odkryli co po prostu dostrzegli wiele nowych możliwości na przeprowadzenie ataku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost liczby pracowników zdalnych, niosący ze sobą większą potrzebę wykorzystania urządzeń mobilnych. Przekłada się to na większą potrzebę doskonalenia bezpieczeństwa mobilnego wśród firm, które chcą chronić nie tylko siebie, ale również swoich pracowników i klientów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z jakimi problemami muszą zmierzyć się firmy?

Warto również wspomnieć o tym, że jednym z podstawowych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć firmy związane z bezpieczeństwem mobilnym, jest fakt, iż większość z nich w ogóle nie jest przystosowana do „mobilizacji”.

Wysłanie kogoś z personelu IT do miejsca zamieszkania pracownika w celu skonfigurowania zdalnego dostępu, dostępności sieciowych oraz wysyłania i pobierania FTP jest wręcz niemożliwe. Należy pamiętać, że rozszerzając miejsce pracy poza bezpieczną, przewodową sieć, zwiększamy liczbę ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w naszym środowisku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!