Co warto wiedzieć o najnowszej wersji przeglądarki Chrome?

Co zawiera nowa wersja? Jakich zmian możemy się spodziewać? Jakie błędy zostały naprawione?

 • Jan Wróblewski
 • /
 • 15 kwietnia 2021

Co się zmieni?

Nowa wersja zawiera kilka istotnych zmian, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim przeglądarka otrzyma funkcje, które mogą się okazać niezwykle przydatne w przypadku projektantów. Chodzi o łapanie wideo MediaStream, a także dodawania elementów w stylu napisów, tłumaczeń czy rozmywania tła w klipach. Co więcej, użytkownicy mogą również liczyć na bardziej realistyczne estymacje oświetlania dla środowiska AR/VR. Warto zaznaczyć, że wraz z wydaniem Chrome 90, naprawionych zostało 37 błędów bezpieczeństwa, w tym luka znana jako zero-day, o której było głośno ostatnimi czasy.

Nowością, na którą warto zwrócić uwagę, jest obsługa plików z atrybutem tylko do odczytu ze Schowka. Dotychczas można było je przenosić między obiektami, tylko za pomocą metody przeciągnij i upuść. Teraz ograniczenie znika wraz z nową wersją przeglądarki.

Spore zmiany związane są też z koderem AV1 w wersji desktopowej. Ma on znacznie usprawnić kwestię wideokonferencji w przeglądarce, nie tylko poprzez lepszą kompresję i mniejsze zużycie łącza, ale również wyższą jakość wideo. 

Jakie są zalety kodera AV1?

Zdaniem Google, największymi zaletami kodera AV1 są:

 • Lepsza wydajność kompresji niż inne rodzaje kodowania wideo, zmniejszająca zużycie przepustowości i poprawiająca jakość obrazu.

 • Włączanie wideo dla użytkowników w sieciach o bardzo małej przepustowości (oferowanie wideo przy 30 kb / s i niższej)

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 • Znaczące ulepszenia wydajności udostępniania ekranu w porównaniu z kodekami VP9 i innymi kodekami.

Wyszukiwarka kart Google

Jeśli chodzi o funkcję wyszukiwania w Google Chrome Tab, to nadal jest ona wdrażana w Chrome 90. Przypomnijmy, że funkcja wyszukiwania kart umożliwia przeszukiwanie otwartych kart we wszystkich otwartych oknach przeglądarki w celu znalezienia określonej strony.

Funkcja może okazać się szczególnie pomocna w sytuacjach, gdy mamy otwartych wiele kart jednocześnie a próba znalezienia danej strony wśród wszystkich otwartych okien przypomina szukanie igły w stogu siana.

Chcąc skorzystać z funkcji wyszukiwania w kartach, wystarczy kliknąć małą strzałkę w dół po prawej stronie kart. Dzięki temu w łatwy sposób możemy wyszukać określone słowo kluczowe zawarte w tytule lub adresie URL strony. Następnie wyszukiwanie w zakładce wyświetli nam listę otwartych kart pasujących do podanego przez nas słowa kluczowego, tym samym dając nam możliwość szybkiego wyboru i uczynienia jej aktywną.

Jakie zmiany dla programistów?

Nowa wersja przeglądarki zawiera również kilka nowych interfejsów API, wersji próbnych i zmian w przeglądarce Google Chrome. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

 • Wraz z nową wersją, pojawiła się nowa wartość dla właściwości przepełnienia CSS.

 • Nazwa Feature Policy API została zmieniona na Permissions Policy.

 • Zmienił się również sposób implementacji i używania Shadow DOM bezpośrednio w HTML.

 • Schowek: obsługa plików tylko do odczytu

 • Obsługa wyjątków WebAssembly

 • Ustawiacz protokołu URL: nowe ograniczenia dla adresów URL plików

 • WebXR Depth API

 • Oszacowanie oświetlenia WebXR AR

Co zrobić, by przejść na nową wersję przeglądarki?

Warto wiedzieć, że Chrome 90 udostępniany jest stopniowo. Dużym ułatwieniem jest fakt, iż użytkownik nie musi podejmować żadnych działań, by przejść na nowszą wersję. Firma Google poinformowała również, że kolejna aktualizacja do Chrome’a 91, została przewidziana na 25 maja b.r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!