Czym jest system EESSI?

Jeśli pracowałeś przez jakiś czas za granicą i liczysz na część emerytury z innego kraju, twoje dane trafią z zagranicy do ZUS za pomocą Europejskiego Systemu Elektronicznej Wymiany Danych EESSI. To nowoczesny system informatyczny, budowany od lat przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Polski ZUS wdrożył go jako jeden z pierwszych we Wspólnocie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2021

Co to jest EESSI?

EESSI to skrót od pełnej nazwy systemu w języku angielskim, czyli  Electronic Exchange of Social Security Information. To zaawansowany, informatyczny system, który pozwala na bezpieczną, elektroniczną wymianę różnego rodzaju danych oraz dokumentów na terenie Unii Europejskiej, w związku z obsługą zagadnień związanych z kwestiami zabezpieczenia społecznego we wszystkich krajach Wspólnoty.

Najprościej rzecz ujmując, przyspiesza on sprawy osób ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców, którzy w ramach swobodnego przepływu osób pracowali w różnych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego tj. UE + EFTA. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w sposób szybki i ujednolicony, będą mogły być przekazywane szczegółowe informacje, które pozwolą np. wyliczyć emeryturę.

Jak zaznacza jednak ZUS, system EESSI „nie obejmuje (…) spraw ubezpieczonych, czy też osób wnioskujących o świadczenia, którzy całe życie przepracowali i mieszkali w jednym państwie.”

Prawo unijne a system EESSI

Obowiązek stworzenia na terenie Unii systemu EESSI został określony w rozporządzeniu UE nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jak czytamy w nagłówku tego aktu prawnego, jego postanowienia dotyczą także całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Oznacza, to że jeśli ktoś pracował np. w tym alpejskim kraju, a także Norwegii, Islandii, czy Księstwie Liechtenstein, jego dane do ZUS również będą spływały za pośrednictwem tego systemu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy EESSI działa we wszystkich krajach UE?

EESSI jest bardzo złożonym i zaawansowanym systemem, nad którym prace trwają od wielu lat. Pierwsze wdrożenia w Europejskim Obszarze Gospodarczym nastąpiły na przełomie 2019 i 2020 roku. Plan jest taki, by do systemu zostało podłączonych… 8 tysięcy instytucji ubezpieczeniowych. W Polsce wdrożenie systemu nastąpiło od lipca 2019 roku. Niestety, jak podaje ZUS do tej pory „część państw UE/EFTA nie wdrożyła tego systemu pełnym zakresie”.

Jak działa system EESSI?

Komisja Europejska była odpowiedzialna za kluczowy element całego systemu. Mowa o części centralnej w tym węzeł centralny. To właśnie tamtędy transferowana jest cała komunikacja między różnymi ubezpieczycielami z państw członkowskich.

Cały przepływ danych wykorzystuję sieć sTESTA, by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo wymiany danych między upoważnionymi instytucjami. Z kolei państwa członkowskie musiały przygotować oraz utrzymać odpowiednie aplikacje, które służą wymianie danych i komunikacji z konkretnymi instytucjami znajdującymi się za granicą.

Kto może korzystać z EESSI

EESSI to system do komunikacji między instytucjami. Oznacza to, że nie dotyczy on bezpośredniej komunikacji między np. ubezpieczonym a zagranicznym ubezpieczycielem. Na gruncie krajowym do kontaktu na linii klient-ZUS służy popularna w naszym kraju Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS. Do kontaktu z ZUS-em można skorzystać także z nowej usługi świadczonej od jesieni ubiegłego roku, czyli „e-wizyty”. 

EESSI a COVID-19

Jak przyznaje ZUS wdrożenie systemu EESSI na czas, ma szczególne znaczenie w czasach pandemii koronawirusa - „szczególnie w odniesieniu do spraw przyznawania emerytur i rent”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!