Zniszczenie firmowego biurka. Kto za to odpowiada?

Mienie firmy to jeden z fundamentów każdej działalności gospodarczej. Oznacza to, że trzeba o nie należycie dbać. Uwaga ta dotyczy zarówno właściciela firmy, jak i zatrudnianych przez niego pracowników. Kto więc odpowiada za zniszczenie — na przykład — firmowego biurka?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2021

Dlaczego troska o mienie firmy jest tak ważna?

Nadrzędnym celem każdej działalności gospodarczej jest generowanie zysków, którymi właściciel firmy sprawiedliwie dzieli się z pracownikami, wypłacając im comiesięczne wynagrodzenie. Można powiedzieć, że każda firma jest warta tyle, ile pieniędzy potrafi wygenerować zatrudniony w niej sztab pracowników.

Czasem jednak mogą przydarzyć się sytuacje, kiedy mienie firmy ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu. Oczywiście, bardzo często zdarza się, że awaria wynika z przyczyn niezależnych. Jeśli pracownik jechał właśnie samochodem firmowym na spotkanie i ktoś się z nim zderzył, to zniszczenie pojazdu nie musiało przecież wynikać z jego nieuwagi. 

Bez względu na to, jak doszło do uszkodzenia mienia, trzeba jednak pamiętać o tym, że zniszczone dobro trzeba albo naprawić, albo wymienić na nowe, działające. Zwykle angażuje to jakąś konkretną kwotę, która znika z konta firmy i nie może być wypłacona załodze — na przykład w formie premii. 

Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczone mienie w firmie?

Jeśli problem dotyczy dobra, które jest własnością firmy, za które ta zresztą zdążyła już zapłacić, to sytuacja staje się skomplikowana. W przypadku samochodu wziętego w leasing zawsze zostaje nam „bufor bezpieczeństwa” w postaci ubezpieczenia AutoCasco. 

Jeśli jednak dane dobro — na przykład biurko — nie było ubezpieczone, to do takiego zniszczenia trzeba podejść już w zupełnie inny sposób. Kluczową rolę odgrywa tak zwane powierzenie mienia. Pracodawca udostępnia nam dane dobro (czyli na przykład biurko lub laptopa), abyśmy mogli wykonać określone zadania, za które pobieramy wynagrodzenie. 

W praktyce oznacza to, że to pracownik, jako użytkownik, odpowiada i ręczy swoim majątkiem za taki przedmiot. Z drugiej strony, polskie prawodawstwo zostało tutaj bardzo rozsądnie skonstruowane. Ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że nie każde zniszczenie musi wynikać z winy pracownika.

Przełożony może więc żądać od niego zadośćuczynienia, jednak musi udowodnić, że szkoda powstała z jego winy. Jeśli takie dowody uda się zdobyć, to szef może oczekiwać naprawy przedmiotu, zapłaty za naprawę przez profesjonalistów lub odkupienia danego dobra czy zwrotu jego wartości.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy za zniszczenie mienia firmy przełożony może zwolnić pracownika?

Tak. Aby jednak pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, musi być spełnionych kilka przesłanek. Kluczową rolę odgrywa udowodnienie, że zniszczenie danego dobra było działaniem celowym, zamierzonym i obliczonym na osiągnięcie dokładnie takiego efektu.

W erze coraz bardziej popularnego w wielu firmach monitoringu CCTV wykazanie takiej intencji jest dość łatwe. Należy jednak liczyć się z tym, że sprawa może trafić na wokandę, gdzie obie strony będą musiały próbować przekonać Sędziego do swoich racji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!