Wsparcie dla dostawców internetu. Jak działa narzędzie inTELi zarządzane przez UKE

Na rynku jest wiele, często bardzo lokalnych firm, które dostarczają internet na określonym obszarze. Wielu z nich w ramach rozwoju, planuje rozbudowę sieci. Teraz będzie dużo łatwiej oszacować zasadność inwestycji dzięki narzędziu inTELi, którym zarządza regulator – Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jak ono działa i jakie dane zawiera?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 maja 2021

Co to jest inTELi od UKE?

System inTELi, którym zarządza Urząd Komunikacji Elektronicznej, pozwala oszacować, czy dana lokalizacja jest atrakcyjna dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnej, czy też nie. Wystarczy wejść na stronę https://inteli.uke.gov.pl/ i powiększyć na mapie lub odnaleźć w oknie wyszukiwania interesujący nas obszar. Co ciekawe mapa jest niezwykle dokładna i pozwala sprawdzić dane nie tylko dla pojedynczych ulic, ale także… nieruchomości.

Co można sprawdzić na inTELi?

Na mapie bez problemu znajdziemy dokładne lokalizacje węzłów sieci telekomunikacyjnej oraz punkty adresowe. Dla gmin przygotowano także zbiorcze statystyki zwierające takie informacje, jak liczbę operatorów (czyli potencjalnych konkurentów) oraz zgłaszany przez mieszkańców popyt na usługi telekomunikacyjne

Niezwykle ciekawie wyglądają dane, które mogą się przydać nawet przedsiębiorcom z innych branż, jak odsetek osób do 19 roku życia (na podstawie danych GUS), odsetek osób w wieku 5-49 lat, średnią odległość od węzłów, szacowaną długość sieci „do wybudowania” w metrach z dokładnością do dwóch cyfr po przecinku, dane dotyczące istniejącej infrastruktury oraz potencjalne ograniczenia w inwestycji.

Wordpress zablokuje FLoC?Wordpress zablokuje FLoC?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pełne narzędzie do oceny inwestycji

W ten sposób stronę inTELi, przedsiębiorcy telekomunikacyjni, nawet ci najmniejsi (albo w szczególności oni) mogą traktować jak pełny pulpit ze wszystkimi ważnymi danymi do prowadzenia biznesu oraz inwestycji. Oszczędzają w ten sposób dużo czasu i pieniędzy, bowiem stworzenie podobnego opracowania na własną rękę, wymagałoby ogromnego zaangażowania i wertowania dziesiątek stron internetowych, bez pewności, że uda się znaleźć wszystkie potrzebne do biznesplanu dane.

InTELi dla innych branż niż telekomunikacyjna

Przeglądając funkcjonalności inTELi można dojść do wniosku, że strona ta może przydać się nie tylko firmom telekomunikacyjnym, ale także innym inwestorom planującym na przykład terenowe biuro w innej miejscowości lub inwestycję deweloperską. W ten sposób łatwo są w stanie oszacować możliwości istniejącej w danym miejscu infrastruktury, oraz sprawdzić jej przydatność dla oceny wyboru danej lokalizacji pod inwestycje.

Inteli może być też cennym źródłem wiedzy i informacji dla jednostek samorządu terytorialnego, które również mogą w oparciu o dane regulatora podejmować decyzje o inwestycjach w infrastrukturę telekomunikacyjną na obszarach o szczególnym popycie na szerokopasmowy internet. W ten sposób można zbadać parametry konkretnego obszaru z dokładnością do pojedynczych miejscowości. Także tych położonych na „głębokiej prowincji”.

Jak ocenić atrakcyjność inwestycji w szerokopasmowy internet?

Zarządzana przez UKE platforma posiada możliwość wygenerowania raportu, który przedstawia wszystkie wskaźniki oraz poglądową mapę terenu. Taki raport można szybko wydrukować i zainteresować nim kontrahentów lub władze lokalne. Dane pozwalają również na porównanie obszarów np. sąsiednich miejscowości czy gmin i wybór najlepszych lokalizacji do przeprowadzenia inwestycji.

Jak zainteresować dostawców internetu konkretnym obszarem?

W naszej ocenie sami mieszkańcy, mogą na podstawie możliwych do uzyskania danych, zainteresować firmy telekomunikacyjne, które dotąd nie interesowały się szczególnie inwestycjami w danej miejscowości. Może być to cenny argument, który zmieni podejście przedsiębiorców i zachęci ich do „podpięcia” do swojej sieci szerokopasmowej nieobsługiwanego dotąd obszaru.

Więcej informacji o inTELi na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dziale „blog”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!