Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?

Czym jest Have I Been Pwned? Zobacz, jak sprawdzić, czy twoje dane osobowe nie zostały naruszone.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Wyciek danych z Facebooka — jakie informacje zostały ujawnione?

Nie tak dawno, bo zaledwie w zeszły weekend, przekazano informacje dotyczące ataku hakerów, którego skutkiem był wyciek danych zawierający informacje dotyczące aż 533 milionów użytkowników Facebooka. Bezprawnie ujawnione informacje zawierają nie tylko numery telefonów, ale również inne wrażliwe informacje, takie jak imię i nazwisko, płeć, status związku, lokalizacja, zawód, data urodzenia i adres e-mail.

Co do tej pory działo się z danymi pochodzącymi z wycieku?

Należy zaznaczyć, iż wspomniane dane zostały przejęte już w 2019 r. Od tamtej pory były one sprzedawane prywatnym osobom. Wraz z kolejnymi latami były wymieniane i sprzedawane między różnymi podmiotami po coraz niższych cenach, aż do zeszłego weekendu, gdy zostały udostępnione za darmo na znanym wśród hakerów forum.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Have I Been Pwned — jak sprawdzić, czy twoje dane zostały naruszone?

Wspomniane dane zostały dodane na stronę Have I Been Pwned, która została stworzona, po to by internauci mogli się upewnić, że ich dane osobowe nie zostały naruszone. To właśnie dzięki tej witrynie użytkownicy byli w stanie sprawdzić, czy ich e-maile znalazły się wśród informacji, które wyciekły z Facebooka.

Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że to nie adresy e-mail, a numery telefonów należące do użytkowników Facebooka są najważniejszym elementem wycieku. Z tego powodu informacje, które początkowo znalazły się na Have I Been Pwned nie były na tyle precyzyjne, by móc jednoznacznie stwierdzić, czy dane wybranego użytkownika, zostały ujawnione podczas wycieku.

W odpowiedzi na tę sytuację twórcy witryny zaktualizowali Have I Been Pwned, tak aby użytkownicy mogli wyszukiwać również numery telefonów. Chcąc znaleźć dany numer, użytkownicy muszą podać kod swojego kraju. Ma to związek, z tym że właśnie w ten sposób zostały zapisane numery pochodzące z wycieku i osoby chcące sprawdzić, czy ich numer telefonu był częścią wycieku danych z Facebooka, muszą podać numer kierunkowy swojego kraju. Twórcy witryny potwierdzili jednak, że ​​symbol +, który pojawia się przed numerem kierunkowym, jest opcjonalny i najprawdopodobniej zostanie usunięty.

Warto zaznaczyć, że po dodaniu tej nowej funkcji Have I Been Pwned stał się bardzo cennym narzędziem dla członków Facebooka. Dzięki niemu są oni w stanie w precyzyjny sposób określić, czy ich dane zostały ujawnione w wyniku naruszenia.

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy zorientujemy się, że nasze dane zostały ujawnione, musimy uważać przede wszystkim na phishingowe e-maile oraz tzw. ataki SMS phishing, czyli wiadomości SMS, które zawierają linki, poprzez które hakerzy próbują zebrać od nas jeszcze więcej poufnych danych i informacji na nasz temat albo zainfekować nasz telefon.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!