Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?

Praca zdalna wymusiła w naszym życiu wiele zmian. Jedną z nich jest konieczność długiego przebywania przed komputerem. Co więcej, mamy też ograniczony dostęp do aktywności fizycznej poza domem. Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 kwietnia 2021

 Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem?

Ludzki kręgosłup to wytrzymały, a jednocześnie bardzo wrażliwy element naszego ciała. Mimo tego, że potrafi wytrzymać on imponujący nacisk w przeliczeniu na centymetr kwadratowy, to może też mocno dać się we znaki, gdy nagle zrezygnujemy z wysiłku fizycznego.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, wystarczy tylko pół godziny ruchu dziennie, by utrzymać nasze ciało w dobrej formie. Oznacza to, że nawet zwykłe wyjście do sklepu możemy potraktować jak ćwiczenie. Zwłaszcza teraz, w czasach pandemii.

Naukowcy już dawno temu dostrzegli pewną niepokojącą prawidłowość. Wraz z „zasiedzeniem się”, degradacji ulega nie tylko nasz kręgosłup, ale i układ nerwowy. Siedzący tryb życia nie służy też utrzymaniu dobrej kondycji oraz stałej, stabilnej wagi.

Jeśli przez większość czasu siedzimy na fotelu lub na kanapie z laptopem na kolanach, to prędzej czy później upomni się o nas odcinek szyjny kręgosłupa lub da nam się we znaki powoli rosnąca „oponka”, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Co spowodowało pożar w centrum danych OVH?Co spowodowało pożar w centrum danych OVH? Jan Wróblewski

Prawidłowa postawa przy komputerze 

Najważniejszą kwestią jest uświadomienie sobie tego, że nie jesteśmy do naszego stanowiska pracy uwiązani. Bez względu na to, czy pracujemy w firmie, czy w domu, przysługuje nam prawo do pięciu minut przerwy na każdą przepracowaną godzinę, co bardzo precyzyjnie reguluje prawo pracy.

Przyjmuje się, że już samo wstanie od komputera i pochodzenie po korytarzu przez minutę może dać bardzo dobre efekty. Pomoże to w rozładowaniu ciężaru, jaki w trakcie pracy przy komputerze zwykle znajduje się na kręgach szyjnych C3 i C4. Wyprostowanie ciała do pozycji pionowej i wprawienie go w ruch uwalnia te kręgi i mięśnie w okolicach barków.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Za długo pracuję przy komputerze. Co robić?

Za sprawą ewolucji, która trwała przez tysiące lat, nasze ciało najlepiej pracuje wtedy, gdy jest wprawione w ruch. Wystarczy znaleźć odrobinę czasu, by wybrać się na spacer po parku, lesie lub pobiegać czy wybrać się na rower. To bezpieczne formy uprawiania aktywności fizycznej, którą często polecają też osoby związane ze służbą zdrowia.

Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzić z aktywnością fizyczną. Zwłaszcza wtedy, gdy zabieramy się za nią po długiej przerwie. Ciało, które odzwyczaiło się od ruchu, gdy nagle będzie musiało zmierzyć się z 5-kilometrowym biegiem, będzie bardzo podatne na kontuzje.

Sposoby na przerwy od pracy przed komputerem

Jeśli wiemy, że nie możemy pozwolić sobie na aktywny, codzienny wysiłek fizyczny po pracy, bo najzwyczajniej w świecie nie mamy na to czasu, powinniśmy do „progu minimum”, czyli 30 minut dziennej aktywności dołożyć zdrowe nawyki żywieniowe. 

Warto pamiętać też o tym, by siedzieć na fotelu w pracy w taki sposób, by jak najmniej obciążać kręgosłup. Można na przykład pokusić się o zakup specjalnej wkładki, która ustabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: zdrowie

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!