Jak wzmocnić sygnał internetowy?

Mieszkasz w dużym domu i masz świetny sygnał internetu na parterze, ale na pierwszym piętrze lub na poddaszu sieć znacznie zwalnia? To częsty problem, z którym boryka się wielu użytkowników. Na szczęście można skutecznie z nim walczyć. Jak wzmocnić sygnał internetu?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Jak zdiagnozować, czy w całym domu mamy sygnał sieci?

Na pierwszy rzut oka wszystko może działać dobrze. Ulubione strony ładują się zarówno z salonu jak i z sypialni. Często okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. O ile w większości pomieszczeń bez trudu można załadować swój ulubiony serwis z informacjami ze świata, to problem może dotyczyć usług VOD.

Pliki wideo z założenia wymagają o wiele szybszego łącza. Zwłaszcza wtedy, gdy chcemy oglądać materiały w rozdzielczości 4K. Dobre rozłożenie sygnału w całym domu lub mieszkaniu ma też kluczową rolę dla graczy. Wiele gier, gdzie mierzymy się z innymi zawodnikami z całego świata, wręcz wymusza dobrą jakość połączenia. Inaczej z rozrywki nici.

Istnieje wiele darmowych narzędzi diagnostycznych. Można je pobrać zarówno na Windowsa, macOS i iOS jak i na Androida. Pokazują one jakość pokrycia gospodarstwa domowego sygnałem internetu WiFi. Musimy tylko przejść się z laptopem lub telefonem po wszystkich pomieszczeniach w domu i dokonać pomiaru. Zajmie to co najwyżej kilka minut, a da nam dokładny obraz tego, jaką jakością połączenia dysponujemy i na co możemy liczyć.

Homomorficzne szyfrowanie — co to jest?Homomorficzne szyfrowanie — co to jest? Jan Wróblewski

Polecane sposoby na wzmocnienie sygnału sieci

Nie istnieje skuteczny sposób wzmocnienia mocy routera. Jeśli mamy przeciętne urządzenie dostarczone przez operatora, to jego zasięg będzie po prostu ograniczony do określonej powierzchni. Warto poprosić dostawcę internetu o router zgodny ze standardem WiFi 6 lub samodzielnie kupić taki sprzęt.

Zawsze skutecznym sposobem na podniesienie komfortu korzystania z internetu w miejscach o gorszym zasięgu jest zakup kilku wzmacniaczy sygnału WiFi. Nie są one zbyt drogie. Dobrej jakości urządzenia można kupić już za około dwieście złotych.

Musimy włączyć taki sprzęt do gniazdka z prądem, skonfigurować zgodnie z instrukcją (zwykle większość procesu dzieje się automatycznie) i po kilku chwilach raz jeszcze sprawdzić jakość naszego połączenia z internetem. Jest więcej niż prawdopodobne, że nagle internet w miejscach o gorszym zasięgu zacznie działać o wiele lepiej. Można korzystać z wielu wzmacniaczy sieci w różnych punktach mieszkania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Internet nagle zwolnił — jaka może być przyczyna?

Wykluczając awarię po stronie operatora, przyczyna może być banalna. Żyjemy w czasach, kiedy do internetu podłączamy niemal każdy nowoczesny sprzęt. To już nie tylko komputer, telewizor czy smartfony, ale i lodówki czy urządzenia smart-home.

Każdy kolejny sprzęt zapycha łącze, bo na czas korzystania potrzebuje nieco szybkości transferu dla siebie. Prędzej czy później — zwłaszcza przy niskiej szybkości łącza — doprowadzi to do jego zapchania. Czasem najlepszym sposobem przyspieszenia internetu będzie więc konieczność zakupu wyższego pakietu u naszego operatora. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!