Disaster Recovery Plan (DRP)

Prędzej czy później w życiu każdej nowoczesnej firmy dojdzie do utraty ważnych danych. Przyczyn tego stanu rzeczy może być zresztą bardzo dużo. Czasem zaważy czynnik ludzki, kiedy indziej trwałemu uszkodzeniu ulegnie fizyczny nośnik danych, a jeszcze kiedy indziej może to być efekt działania złośliwego oprogramowania. Właśnie w takiej sytuacji warto znać zasady DRP.

Disaster Recovery Plan (DRP)
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Czym jest i jak wygląda wdrażanie DRP?

Często żartuje się, że ludzie dzielą się na dwa rodzaje: na tych, którzy jeszcze nie robią backupu i na tych, którzy w porę nie zaczęli. Historia odzyskiwania danych sięga lat osiemdziesiątych XX wieku. Pierwszą firmą, która wyczuła rynek i stworzyła odpowiednią usługę było Sungard Availability Services, która powstała w 1978 roku.

Informatyzacja procesów w firmach obecnie rośnie niemal w tempie wykładniczym. Niemal nie można spotkać już firmy, która na żadnym procesie swojej pracy nie korzysta z komputerów, pozostając działalnością w pełni analogową, czyli taką, gdzie dane zapisywane są w formie wyłącznie papierowej.

Bardzo ważną kwestią w polityce DRP jest to, by w porę uświadomić sobie, że komputer, podobnie jak dowolne inne urządzenie stworzone przez człowieka, może ulec awarii lub zniszczeniu ze względu na dziesiątki nieraz bardzo błahych przyczyn. Czasem wystarczy skok napięcia w sieci zasilającej, by „usmażyć” tradycyjny dysk talerzowy lub by mocno uszkodzić dysk SSD.

Tożsamość pracownika. Jak ją zabezpieczyć?Tożsamość pracownika. Jak ją zabezpieczyć? Anna Malinowska

DRP a zewnętrzne serwerownie i chmury obliczeniowe

Żyjemy w czasach, kiedy tworzenie kopii zapasowych jest wręcz dziecinnie proste. Może pozwolić sobie na nie niemal każdy, zarówno osoba prywatna, jak i działalność gospodarcza. Od 2010 roku następuje stopniowy, dynamiczny wzrost popularności chmur obliczeniowych, które znacznie ułatwiają ochronę naszych plików. W jaki sposób?

W tradycyjnym modelu DRP, na każdą „główną” serwerownię przypadała co najmniej jedna serwerownia awaryjna. Zajmowała ona pewien obszar, swoje kosztowała, a także pobierała prąd, co nie pozostawało bez wpływu na wysokość rachunków.

Obecnie, dzięki usługom chmurowym, cały proces jest od nas w pełni niezależny. Nie musimy mieć fizycznego serwera. Naszą jedyną rolą jest wybór właściwego oferenta i uiszczanie comiesięcznej opłaty abonamentowej za ochronę naszych danych przez wyspecjalizowane w tych obszarach firmy.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Problemy z DRP, czyli „diabeł tkwi w szczegółach”

Nawet jeśli mamy najlepszy pakiet z doskonałą ochroną naszych plików, to zadziała on tylko wtedy, gdy obszar roboczy będzie z nim w odpowiedni sposób zintegrowany. Wciąż zdarza się, że można spotkać osoby, które są bardzo zdziwione, gdy okazuje się, że dane z dysku twardego ich komputera nie znajdowały się jednocześnie na firmowej chmurze danych. 

Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia konfiguracja tej usługi i praca nad uświadomieniem pracownikom zasad jej działania. 

Rozwój chmury obliczeniowej od 2010 r. Jest kontynuacją tego trendu: w dzisiejszych czasach jeszcze mniejsze znaczenie ma fakt, że usługi obliczeniowe są fizycznie obsługiwane, o ile sama sieć jest wystarczająco niezawodna (odrębna kwestia i mniej niepokoju, ponieważ nowoczesne sieci są bardzo odporne przez swoją budowę) „Recovery as a Service” (RaaS) to jedna z cech bezpieczeństwa lub zalet chmury obliczeniowej promowanej przez Cloud Security Alliance

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!