BDO – kto musi się wpisać?

Rejestr BDO to baza danych, która pojawiła się w polskim systemie prawnym od stycznia 2018 roku. Wprowadziła ona wiele nowych obowiązków dla właścicieli firm, którzy muszą teraz prowadzić szczegółową dokumentację odpadów, jakie „wygenerowała” działalność gospodarcza. Wokół BDO narosło wiele wątpliwości i domniemań. Bardzo często pojawia się pytanie o to, kto musi się wpisać do tego rejestru.

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Co to jest BDO i dlaczego jest tak ważne?

Przed wprowadzeniem w życie aktu prawnego, który powoływałby do życia BDO, firmy nie miały jednolitego rejestru, który wykazywałby, jakie nieczystości i w jakiej ilości produkują. Organy państwowe nie znały też późniejszych losów takich nieczystości, co stwarzało pole do nadużyć.

Główną przesłanką do wprowadzenia tego rejestru w życie jest troska o środowisko naturalne. Ustawodawca wyszedł tu z założenia, że ogólnokrajowa baza oraz restrykcyjne przepisy pomogą w walce o utrzymanie środowiska naturalnego w dobrej formie.

Rejestr uruchomiono 1 stycznia 2018 roku, jednak dopiero od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy mają możliwość umieszczania w zintegrowanym systemie wszystkich ważnych danych, które mogą być później kontrolowane przez odpowiednie służby.

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie BDO?

Ustawodawca nie przebierał w środkach. Trudno inaczej określić decyzję o rozpiętości kar wahającej się między pięcioma tysiącami, a nawet milionem złotych. Oczywiście kontrolerzy odpowiednio argumentują każdą taką decyzję, jednak kwota miliona złotych na pewno rozbudza wyobraźnię.

Co warto podkreślić, kara może pojawić się nie tylko w sytuacji, kiedy nasza firma nie będzie zapisana do BDO. Możemy też zostać ukarani, jeśli nasz model gospodarowania odpadami jest niezgodny ze zgłoszeniem. W takiej sytuacji przedsiębiorcy grozi grzywna, a w skrajnych przypadkach nawet areszt.

Jeśli kontrola wykaże, że transportujemy poza firmę odpady niezgłoszone, możemy zostać ukarani grzywną między dwoma a dziesięcioma tysiącami złotych. Czy oznacza to, że absolutnie wszyscy przedsiębiorcy muszą się martwić i dopisywać do BDO? Nie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy wszystkie firmy muszą się wpisać do BDO?

Ustawodawca zezwolił na parę wyjątków od tej reguły. Nie muszą dopisywać się między innymi rolnicy, którzy mają w gospodarce mniej niż 75 hektarów, chyba że artykuł 51 ustawy opisującej zasady BDO stanowi inaczej. Nie muszą też z tego rejestru korzystać firmy, które podpiszą umowy z „podwykonawcami”. W tej sytuacji to podnajęte firmy rozliczają się z tak wygenerowanych odpadów.

Rejestr BDO nie jest też obowiązkowy dla osób fizycznych, a także jednostek organizacyjnych. Czy wszystkie inne firmy muszą dołączyć do BDO? Nie. Obowiązkowi nie podlegają też te działalności, które wytwarzają tylko odpady komunalne i mają podpisane umowy, które regulują wywóz tych nieczystości. Oznacza to, że jeśli gmina korzysta z usług firmy wywożącej odpady, a nasza jednoosobowa działalność tylko taki rodzaj śmieci produkuje, to BDO także i dla nas nie jest rejestrem obowiązkowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BDO

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!