Business Continuity Plan (BCP)

Wypadki mogą zdarzyć się w każdej firmie. Oczywiście najlepiej byłoby ich unikać, jednak praktyka pokazuje, że nawet w najlepiej przygotowanej firmie, która spełnia wszystkie możliwe wytyczne czy standardy ISO, może powinąć się noga. Co robić w takiej sytuacji? Dobrze dysponować polityką BCP?

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Co to jest BCP i na jakie aspekty firmy oddziałuje?

Business Continuity Planning dotyczy szeroko rozumianego procesu planów na wznowienie działalności firmy w razie wystąpienia na jej terenie katastrofy. Tą może być na przykład pożar, katastrofa budowlana, sabotaż przemysłowy czy skażenie terytorium.

Idea, jaka przyświeca BCP to możliwie jak największe uproszczenie procesu odbudowy po tak poważnym zdarzeniu, jak choćby te wymienione wyżej. Proces planowania ciągłości funkcjonowania zakładu dzieli się na kolejne etapy po sobie następujące.

Obrazowo można przyrównać go do wchodzenia na kolejne szczeble drabiny. Jeśli myślimy o uruchomieniu działalności (czyli ostatnim szczeblu na symbolicznej drabinie), to wcześniej musimy wykonać szereg kroków, jakie doprowadzą nas do tego ostatniego. Co ważne — w określonej kolejności.

Jak wdraża się plan BCP?

Najważniejszym elementem jest uświadomienie sobie zagrożeń, jakie czekają na naszą firmę. Zupełnie inna polityka BCP będzie dotyczyć fabryki biopaliw, a inne problemy mogą pojawić się w montażowni czy na hali przeładunkowej, która koordynuje handel między Unią Europejską a Chinami.

Gdy mamy już zidentyfikowane ryzyka, to musimy zastanowić się nad tym, czy wszystkie procesy biznesowe w naszej firmie działają dobrze. Właśnie w tym miejscu warto skorzystać z usług profesjonalnego audytora, który szybko przeprowadzi nas przez tę część zadania.

Po etapie identyfikacji kluczowych z punktu widzenia działalności powstają tak zwane metody utrzymania ciągłości funkcjonowania firmy. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że w fabryce, która produkuje środki chemiczne, doszło do skażenia.

W jego wyniku wystąpił pożar, który strawił część chemikaliów. Szczęśliwie obyło się bez poważnych zatruć, ale wszyscy pracownicy musieli zostać ewakuowani. Dobry plan BCP porządkuje działania, jakie musimy podjąć, by szybko wznowić produkcję. Odpowie on na pytanie o to, jaki schemat detoksykacji budynku musi być zachowany, a także da jasne wytyczne co do tego, którzy pracownicy muszą wrócić do pracy jak najszybciej. Poruszy też kwestię potencjalnych strojów ochronnych dla załogi oraz weryfikację bezpieczeństwa po skażeniu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przeszkolona załoga a BCP

Przy wdrażaniu zasad zachowania się w sytuacjach krytycznych kluczową rolę odgrywa opanowanie pewnego jasno określonego schematu. Załoga musi wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji, by bezpiecznie opuścić miejsce pracy, a następnie by do niego wrócić.

Praktyka pokazuje, że szkolenia na papierze nie dają tak dobrych efektów, jak praktyczne zajęcia, gdzie będzie można w czasie rzeczywistym przećwiczyć cały schemat. Powinien on być powtarzany co jakiś czas, a w razie potrzeby, dodatkowo udoskonalany. Tylko tak przygotowany proces BCP może zadziałać w sytuacji realnego zagrożenia i zaraz po nim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!