Najlepsze dyski SSD. Jak sprawdzić ich jakość?

Dysk twardy to element komputera, który na pewno nie jest tak reprezentatywny jak pamięć RAM czy karta graficzna. Warto jednak pamiętać o tym, że zależy od niego naprawdę wiele. Jak sprawdzić jakość dysku SSD i po czym poznać te najlepsze?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 kwietnia 2021

Szybkość zapisu dysku twardego SSD

Można powiedzieć, że największym atutem dysków SSD jest ich szybkość przesyłu danych. Nawet najtańsze nośniki tego typu, które były wykonane w dość archaicznym, jak na obecne realia standardzie SATA III, gwarantowały przesył na poziomie aż 6 Gb/s.

To wiele więcej niż klasyczne nośniki talerzowe, czyli dyski HDD (Hard Disk Drive). Szybkość ładowania danych odgrywa absolutnie kluczowe znaczenie dla komfortu pracy z komputerem. Skraca się zarówno czas ładowania systemu operacyjnego, jak i naszych ulubionych gier i aplikacji użytkowych.

Jeśli dopiero zastanawiamy się nad tym, jaki dysk twardy SSD kupić, to warto pamiętać nie tylko o tym, by miał on jak największą pojemność, ale by gwarantował też możliwie jak najszybszy przesył danych. To właśnie na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę.

Warto poświęcić też nieco czasu na analizę IOPS, czyli uśrednioną liczbę losowych operacji zapisu i odczytu, jaką urządzenie może wykonać na sekundę. Wynik zbliżony do 100 tysięcy IOPS dla odczytu i około 90 tysięcy dla zapisu to dla większości użytkowników w pełni akceptowalne parametry. Oczywiście, jeśli pracujemy z aplikacjami lub grami, które bardzo mocno obciążają komputer, to warto postawić tutaj na jedną kluczową zasadę: im więcej, tym lepiej.

Jakie problemy mogą generować dyski SSD?

Często mówi się o nich jak o konstrukcjach idealnych. Czy na pewno dyski elektroniczne są w każdym calu lepsze od tradycyjnych konstrukcji talerzowych? Zdaniem wielu osób, nie. Wciąż borykają się one z pewnymi problemami.

Jednym z częściej wymienianych jest łatwość uszkodzenia nośnika. Tańsze dyski mogą przestać działać już przy niewielkich zmianach pola magnetycznego, jakie wytwarza wiele innych przedmiotów w naszym otoczeniu. Jeśli więc położymy taki nośnik w złe miejsce, to nagle może okazać się, że straciliśmy wiele ważnych dla nas danych.

Problematyczne jest też ich czyszczenie do zera w razie ewentualnej odsprzedaży na przykład laptopa z takim dyskiem. Nośniki talerzowe można było skutecznie nadpisywać czy zamazywać na przykład ciągiem zer. Troska o tak dokładne usunięcie danych z nośnika SSD wymaga od użytkownika nieco więcej fatygi.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po czym poznać dobre dyski SSD?

Poza specyfikacją techniczną, na pewno warto zwrócić uwagę na ich zabezpieczenia. Nowoczesne nośniki — bez względu na to, czy są to dyski dedykowane laptopom, czy tradycyjne dyski zewnętrzne — powinny być przez producenta umiejętnie zabezpieczone.

W cenie są zwłaszcza rozwiązania wstrząsoodporne oraz takie, które mają obudowy wykonane z tworzywa, które absorbuje potencjalnie szkodliwe dla tej technologii pole magnetyczne. Pamiętajmy też o tym, że jeśli chcemy tchnąć w stary komputer nowe życie, to wymiana dysku HDD na SSD to dopiero pierwszy krok. Kolejnym powinna być troska o układ graficzny i procesor.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!