Jak przechowywać bezpiecznie urządzenia przenośne?

W ciągu każdego dnia ludzkość generuje tysiące terabajtów danych, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Inaczej podchodzimy do dokumentów i plików powiązanych z naszą pracą czy zdrowiem, a innymi zasadami kierujemy się, gdy mowa o zdjęciach z wakacji. Zawsze warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasze urządzenia przenośne, na których gromadzimy ważne dane, będą bezpieczne

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Jak segregować dokumenty na urządzeniach przenośnych?

Im więcej plików wytwarzamy, tym większe ryzyko, że wda się chaos, który uniemożliwi nam sprawne nimi zarządzanie. Jeśli są to tylko nasze prywatne dokumenty czy materiały, to być może czas nie będzie odgrywał dużej roli. Co jednak w sytuacji, gdy mowa o danych firmowych, których nasz przełożony potrzebuje na już? Lepiej być przygotowanym.

Bardzo częstym niedopatrzeniem jest wrzucanie wszystkich dokumentów do jednego foldera zbiorczego. Można przyrównać to do sytuacji, kiedy w szafie na odzież w jednym miejscu znalazłaby się odzież damska i męska, na dodatek z różnych par i bez żadnego ładu i składu.

Przez jakiś na pewno można tak funkcjonować, jednak w dalszej perspektywie czasowej nie może wyjść z tego nic dobrego. Albo spóźnimy się na ważne spotkanie, bo tak długo będziemy szukali ulubionego akcesorium do garnituru, albo stwierdzimy, że ten gadżet zaginął, co być może będzie równoznaczne z koniecznością wydania paruset złotych na zamiennik.

Dokładnie tak samo jest z plikami, które wrzucamy do jednego folderu. Jeśli jest ich mało, to można się w takim gąszczu odnaleźć. Im jednak będzie ich więcej, tym ważniejszą rolę będzie odgrywała odpowiednia struktura folderów, która pomoże nam je szybko namierzyć. Warto o tym pamiętać i stworzyć odpowiednie podfoldery według klucza: rok — miesiąc — rodzaj pliku, a więc na przykład: 2021-maj-zdjęcia na firmowe social media. To znacznie ułatwi pracę.

Co może zaszkodzić urządzeniom przenośnym?

Wbrew pozorom, lista jest dość długa. Mimo tego, że technologie poszły do przodu i nowoczesne standardy bezpieczeństwa, jak choćby normy MIL-STD czy certyfikat IP67 lub IP68 pojawiają się nie tylko w smartfonach, ale i w wybranych dyskach przenośnych, to nie czynią ich one odpornymi na wszystkie możliwe niebezpieczeństwa i zagrożenia.

Doskonałym przykładem modą być tanie dyski magnetyczne SSD. Nawet jeśli mają one solidną, wstrząsoodporną obudowę, to mogą nie być odpowiednio zabezpieczone przed zbyt silnym promieniowaniem. Jeśli położymy takie urządzenie zbyt blisko przedmiotu, który wytwarza silne pole magnetyczne, to łatwo o utratę umieszczonych tam danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Profilaktyka urządzeń mobilnych

Bez wątpienia warto dbać o nowoczesne, elektroniczne akcesoria. Bardzo mocno ułatwiają one nasze życie. Są też rezerwuarem ważnych plików: od danych z pracy po filmy z życia nas i naszych bliskich. Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że najlepszą formą ochrony tych danych jest przechowywanie ich w dwóch niezależnych od siebie miejscach: na dysku zewnętrznym oraz na odpowiednio zabezpieczonej chmurze danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!