Kto płaci za przeglądy samochodu w leasingu?

Wielu właścicielom firmy wydaje się, że samochód wzięty w leasing zwalnia ich od wszystkich dodatkowych kosztów, tak zwanych opłat serwisowych, a ich jedyną rolą jest uzupełnienie paliwa w baku. Czy tak to właśnie wygląda? Praktyka pokazuje, że nie zawsze.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Na czym polega usługa leasingu?

Jest to niezwykle popularny model korzystania z dóbr, których w tym momencie firma nie może nabyć za gotówkę. Wyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu: finansowy oraz operacyjny. Coraz częściej spotykamy się nawet z leasingiem konsumenckim, który mogą otrzymać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.

Aby ubiegać się o wzięcie w leasing danego dobra — na przykład samochodu osobowego — musimy zapewnić wkład własny o określonej wysokości, która zwykle waha się między 10 a 30% w zależności od oferty banku, z jakiego chcemy skorzystać.

Dużym atutem tej formy finansowania jest też możliwość zaliczenia części wydatków związanych z leasingiem na poczet kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać o tym, że podobne właściwości wykazuje też usługa najmu, jednak tutaj — w przeciwieństwie do leasingu — nie nabywamy danego dobra na własność.

Usługi serwisowe a leasing — kto za nie płaci?

Wszystko zależy od konstrukcji umowy. Można zaobserwować na rynku dwa główne trendy. Jeśli wzięliśmy w leasing pojazd nowy, bezpośrednio od producenta, to częstą praktyką jest ponoszenie planowanych kosztów serwisowych przez leasingodawcę.

Jeśli korzystamy z firmy zewnętrznej, a pojazd, z jakiego korzystamy, jest używany, to zwykle te koszty będą rozliczane przez nas. Nie jest to oczywiście regułą, jednak na rynku można już powoli zaobserwować taki trend. Właśnie dlatego warto dokładnie czytać umowę, by wcześniej wyjaśnić wszystkie potencjalne niejasności.

Pamiętajmy też, że firma leasingowa może narzucić nam pewne obostrzenia związane na przykład z wyborem ubezpieczyciela. Często dostajemy do wyboru dwie-trzy ubezpieczalnie rekomendowane przez bank i to między nimi musimy wybierać, nawet gdy samodzielnie znajdziemy lepszą ofertę. Tutaj również można wskazać szereg odstępstw od tej reguły, co raz jeszcze odsyła nas do dokładnej lektury podpisywanych dokumentów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto wziąć auto w leasing?

Zazwyczaj tak. Żyjemy w czasach, kiedy jest to jedna z podstawowych usług, która determinuje rozwój firm. Musimy dysponować określonym sprzętem, chcąc pracować z klientem. Czasem będzie to samochód osobowy lub pojazd dostawczy, a kiedy indziej komputer, by wykonywać zlecenia dla naszych partnerów w biznesie.

Nie każda młoda firma dysponuje wysokim kapitałem początkowym, by szybko i bez żadnego problemu nabyć na przykład wydajny komputer o odpowiedniej mocy obliczeniowej za osiem tysięcy złotych. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się leasing.

Pamiętajmy, by dokładnie przeanalizować warunki umowy oraz dokładnie przekalkulować, ile pieniędzy dodatkowo będziemy musieli oddać instytucji finansującej. Jeśli kwota będzie zbyt duża, zawsze możemy rozejrzeć się za tańszymi alternatywami lub przemyśleć ofertę najmu długoterminowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!