Czy VoIP jest bezpieczne?

Żyjemy w czasach, kiedy prywatność odgrywa coraz większe znaczenie. Poświęcamy jej dużo uwagi w mediach społecznościowych oraz w kwestii zdjęć i korespondencji elektronicznej. Warto wiedzieć też o tym, że warto położyć odpowiednio duży nacisk na tę kwestię, gdy używamy telefonii internetowej. Czy VoIP jest bezpieczne?

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Czym jest telefonia VoIP?

Warto rozpocząć od tego, że w tym modelu komunikacji głosowej — w przeciwieństwie do tradycyjnych telefonów — cały przekaz danych jest realizowany przez internet. Od momentu wybrania numeru telefonu, po zakończenie konwersacji, za wszystko odpowiada tutaj globalna sieć danych.

Niesie to ze sobą bardzo dużo korzyści. Na pewno warto wymienić choćby bardzo niskie koszty prowadzenia rozmów. Na dodatek bardzo często zdarza się, że firmy świadczące usługi VoIP pozwalają na darmowe konwersacje w ramach tej samej sieci.

Nie trzeba też zmieniać wszystkich urządzeń w firmie. Wciąż możemy korzystać ze starych aparatów telefonicznych. Wystarczy, że będą one podłączone do specjalnego HUB-a. Każdy telefon VoIP ma też swój tradycyjny numer telefonu: z dwoma cyframi dla kraju oraz — w Polsce — dla strefy.

Co zagraża bezpieczeństwu VoIP?

Czasem zwraca się uwagę na to, że urządzenia są podatne na ataki SPIT, czyli telefoniczny rodzaj SPAM-u. Warto jednak odnotować, że dokładnie to samo można powiedzieć o niechcianych wiadomościach reklamowych, jakie czasem spływają na nasze numery komórkowe.

Na pewno warto dwa razy upewnić się, czy w ramach oferty VoIP, jaką chcemy dla siebie wybrać, dostajemy najwyższy standard szyfrowania połączeń głosowych. To bardzo ważna kwestia, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie tematów, jakie poruszamy w trakcie konwersacji.

Dobrze wiedzieć, że na rynku funkcjonują firmy, które oferują możliwość dodatkowego zabezpieczenia telefonii VoIP. Dość cenionymi funkcjami są dynamiczne połączenia VPN lub dywersyfikacja warstwy audio, którą należy rozumieć w taki sposób, że dźwięk (a więc rozmowa) odbywa się innym, oczywiście zabezpieczonym, kanałem, niż samo połączenie.

Stale i niezmiennie największym mankamentem VoIP — który jednak nigdy nie musi się u nas dać we znaki — jest pełna zależność od internetu. Jeśli na skutek awarii utracimy połączenie z globalną siecią danych, to wykonywanie i odbieranie połączeń będzie niemożliwe.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak wzmocnić bezpieczeństwo VoIP?

Warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi szczegółom. Przede wszystkim, stwórzmy odpowiednio mocne hasło na HUB-ie i nie podawajmy go osobom nieuprawnionym. Na pewno warto upewnić się, że wszystkie połączenia, jakie wykonujemy w firmie, odbywają się przez zaszyfrowany router.

Pamiętajmy też, by sprawdzić, czy nasz program antywirusowy jest aktualny. VoIP jako standard bazujący na internecie, w pewnym sensie może być od niego zależny. Dobrą praktyką jest też zainteresowanie się połączeniami typu VPN, które do pewnego stopnia ukrywają nasze położenie. Na rynku można odnaleźć wiele darmowych, ale i płatnych narzędzi tego typu, które dodatkowo wzmocnią bezpieczeństwo takich połączeń głosowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!