Jak zmniejszyć ryzyko dzięki tzw. ochronie obwodowej?

Co nazywamy ochroną obwodową? Jakie kryteria powinna spełniać? Jakie środki warto zastosować? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konwertera? Zobacz, co warto wiedzieć.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Dlaczego stworzenie systemu ochrony obwodowej jest ważne dla naszej firmy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że powstrzymywanie nieupoważnionych osób przed wejściem do budynku naszej firmy jest kluczowym elementem ochrony jej aktywów. Co zatem stanowi dla nas pierwszą linię obrony?

Co powinniśmy uwzględnić, tworząc system ochrony obwodowej?

Tworząc kryteria dla systemu wykrywania włamań na obwodzie (PIDS) należy uwzględnić następujące dane i czynniki:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • długość obwodu, 

  • topografię, 

  • warunki środowiskowe, 

  • przyszłe plany rozbudowy terenu.

Jakie środki zastosować?

Często zdarza się, że środkiem bezpieczeństwa, który w zupełności wystarcza, by odstraszyć intruzów, jest zwykłe ogrodzenie lub mur. Niestety coraz częściej właściciele firm zmuszeni są stosować bardziej wyrafinowane systemy bezpieczeństwa, takie jak kamery, czujniki termiczne i inne urządzenia śledzące i rejestrujące. Przy zastosowaniu wymienionych metod, bardzo ważne jest, by dane zarejestrowane przez urządzenia terenowe mogły zostać przesłane w czasie rzeczywistym do centrali bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że przypadku transmisji danych, niektórzy mogą zdecydować się na wykorzystanie światłowodów, które zapewniają nie tylko większą przepustowość, ale również większe odległości przebiegów kablowych. Nie zmienia to jednak faktu, że kamera bezpieczeństwa i inne urządzenia używane w PIDS mogą mieć tylko miedziane porty sieciowe. Dlatego też w ich przypadku niezbędny będzie konwerter miedzi na światłowód. 

Jak wybrać odpowiedni konwerter?

Pamiętajmy, by podczas wyboru odpowiedniego konwertera światłowodu na miedź lub przedłużacza Ethernet do instalacji PIDS, wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie przekracza naszej “granicy”, starajmy się wybierać produkty, w których połączenie typu end-to-end w sieci zawsze będzie działało, nawet jeśli połączenie zostanie zerwane lub rozłączone. Niezwykle ważne jest też to, by przedłużacze Ethernet i konwertery światłowodowe miały wbudowany tzw. mikrokontroler służący do wykrywania i przywracania błędów poprzez ciągłe monitorowanie stanu łączy i wysyłanie powiadomień umożliwiających podjęcie działań w przypadku wystąpienia problemu.

Jakie produkty wybrać?

Warto pamiętać, że ochrona obwodowa to na ogół instalacja zewnętrzna, dlatego ważne jest, by wybierać produkty, które będą odporne na skrajne temperatury. Co prawda na rynku istnieje wiele produktów, których producenci twierdzą, że działają one w temperaturze od -40 ° C do 75 ° C, należy jednak wiedzieć, że zazwyczaj w rzeczywistości używają one komponentów „klasy handlowej”, a te nie zostały zakwalifikowane do pracy w deklarowanym zakresie temperatur. W sytuacji gdy urządzenia „klasy handlowej” zostają narażone na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury, awarie produktu są praktycznie nieuniknione.

Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci?

W środowiskach, w których bezpieczeństwo sieci jest kluczowe, starajmy się wybierać przedłużacz Ethernet (lub konwerter światłowodowy), obsługujący istniejące protokoły bezpieczeństwa i schematy autoryzacji. Pamiętajmy, że poprzez wdrażanie urządzeń obsługujących TACACS +, RADIUS, LDAP, Kerberos, NIS lub RSA zapewniamy sobie możliwość śledzenia i audytu. 

Chcąc dodatkowo chronić identyfikatory i hasła przed „szpiegowaniem” w sieci, warto sprawdzić, czy bezpieczne sesje zarządzania są obsługiwane przy użyciu protokołów SSH / SSL / TLS, SNMPv3, Telnet i HTTPS. Są to funkcje używane podczas zarządzania firmowymi zaporami ogniowymi, przełącznikami i routerami i dlatego należy się spodziewać, że będą one dostępne w urządzeniach łączących system PIDS z siecią firmową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!