Kto odpowiada za ochronę przeciwpożarową?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo przeciwpożarowe?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest bardzo restrykcyjnie przestrzegane w polskim prawie budowlanym. Trudno się temu dziwić. Pożar może strawić nie tylko naszą nieruchomość, ale i przenieść się na inne zabudowania. Warto więc wiedzieć, kto odpowiada za ochronę przeciwpożarową.

Jaka jest podstawa prawna do ochrony p/poż w Polsce?

Główny dokument, który ma charakter wiążący w polskim prawodawstwie, jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991 roku z późniejszymi zmianami. Dużą rolę odgrywa też rozporządzenie MSWiA z 2010 roku o ochronie przeciwpożarowej budynków i obiektów budowlanych.

Pożarnictwo jest w naszym kraju bardzo precyzyjnie uregulowane, dlatego pośrednio wchodzi ono też w kompetencje wielu innych instytucji, w tym choćby powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, którzy mogą zakazać użytkowania nieruchomości.

Pośrednio na prawo budowlane wpływa też gmina. Wiążący jest tutaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego? Ponieważ ustawodawca dał lokalnym samorządom przywilej zmniejszenia odległości nieruchomości od innych posesji lub od lasu, co także może wpływać na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Kto odpowiada za ochronę przeciwpożarową?

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej definiuje bardzo jasno tę osobę. Jest nią właściciel obiektu. W niektórych sytuacjach zadanie to przechodzi na zarządcę posesji lub użytkownika tak budynku, jak i obiektu użytkowego czy terenu. 

Istnieje też możliwość odpowiadania za ochronę przeciwpożarową przez osoby fizyczne, organizacje lub instytucje, które — na przykład — podnajmują dany obiekt. W parze z dużą odpowiedzialnością idą też jasno określone w Artykule 3 obowiązki.

Musimy między innymi wyposażyć budynek (lub obiekt budowlany czy teren) w wymagane gaśnice czy inne urządzenia przeciwpożarowe. To na naszych barkach będzie też spoczywać obowiązek przestrzegania wymogów technologicznych czy instalacyjnych.

Właściwa osoba musi też zapewnić naprawę i konserwację urządzeń przeciwpożarowych, a także zatroszczyć się o odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacji. Jeśli sytuacja dotyczy firmy, to właściciel przedsiębiorstwa musi zapoznać podległych mu pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.

Musimy też wypracować jasny, czytelny schemat postępowania w razie pożaru. Można powiedzieć, że ustawodawca przekazał zdecydowaną większość obowiązków na właścicieli lub najemców czy osób korzystających z wybranej posesji, lub działki.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wyjątki i różnice w stosowaniu ustawy o ochronie przeciwpożarowej

Pamiętajmy o tym, że zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego nie są monolitem. Mogą one różnić się w zależności od wielu zmiennych. Inaczej podchodzimy do zasad bezpieczeństwa w domu jednorodzinnym, inaczej w bloku, a jeszcze inaczej w galerii handlowej czy w biurowcu.

Różnic jest sporo i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że mogą przytrafić się takie obszary, gdzie spełnienie wszystkich wymogów kontrolowanych przez straż pożarną będzie naprawdę wielkim wyzwaniem logistycznym i finansowym. W tym gronie można wskazać choćby na fabryki produkujące lub magazynujące substancje niebezpieczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!