Jakie zmiany w zabezpieczeniach budynków, czekają firmy po powrocie pracowników?

Czy nowe technologie bezpieczeństwa sprzyjają rozprzestrzenianiu wirusa? Jak dbać o zabezpieczenia nie roznosząc wirusa? Jakie są główne założenia pracodawców? Jak stworzyć zintegrowany system zabezpieczeń?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Jakie są podstawowe założenia?

Zarówno właściciele budynków, jak i zarządcy nieruchomości i obiektów oraz architekci muszą zmierzyć się z realiami wynikającymi nie tylko z obecnej sytuacji epidemiologiczną, ale również specjalnie dostosowanych protokołów BHP. Ich głównym celem na ten moment jest jak najszybsze ograniczenie zdolności do przenoszenia wirusa przez pracowników firm. Do podstawowych założeń należą:

  • przywrócenie zaufania, zdrowia i bezpieczeństwa, 

  • przywrócenie i wzmocnienie ciągłości biznesowej 

  • wzmocnienie strategii zarządzania kryzysowego

  • stworzenie planu umożliwiającego powrót do pełnej działalności biznesowej. 

Elementem łączącym wymienione cele i zadania, są nowoczesne, często innowacyjne rozwiązania związane z technologiami bezpieczeństwa. Szczególnie istotne są systemy kontroli dostępu i urządzenia, z którymi integrują się w celu zabezpieczenia wejść do budynków i wewnętrznych drzwi.

Szeroka gama systemów kontroli dostępu, wykorzystujących przyciski, ekrany dotykowe, skanery linii papilarnych i dłoni oraz inne zabezpieczenia wymagające dotykania powierzchni, stwarzają duże ryzyko infekcji. 

Nowe standardy bezpieczeństwa

Obecnie w kwestiach zabezpieczeń, pracodawcy kładą głównie nacisk na bezkontaktową kontrolę dostępu i systemy domofonowe. Różnorodność dostępnych technologii, od NFC i inteligentnych urządzeń mobilnych po biometrię twarzy, mogą odegrać istotną rolę w stworzeniu nowych standardów bezpieczeństwa mających na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale również przeciwdziałanie koronawirusowi. 

Przykładem zmian spowodowanych sytuacją epidemiologiczną jest np. liczenie osób, które stało się niezwykle ważne dla zapewnienia dystansu społecznego. Inną przydatną formą zabezpieczenia, jest możliwość śledzenia pracowników na terenie obiektu. Dzięki czemu poszczególne zespoły ds. bezpieczeństwa, korzystając z zaawansowanych narzędzi analitycznych, są w stanie pomóc nie tylko w kontroli i identyfikacji osób wchodzących do budynku, ale również w skutecznym ograniczaniu dostępu do najbardziej wrażliwych obszarów obiektu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie rozwiązania rekomendują specjaliści?

Konsultanci ds. bezpieczeństwa już teraz zalecają stosowanie bardziej zaawansowanych technologii w przypadku kontrolowania przepływu osób w budynku. Przykładową formą zabezpieczenia, które pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia, są drzwi obrotowe i bramki, które od dziesięcioleci zapewniają bezdotykowe wejście w różnych obiektach komercyjnych i instytucjonalnych. Dzięki nowym technologiom mogą one teraz, być specjalnie zaprojektowane do ochrony obiektów przed włamaniem, jednocześnie ograniczając ryzyko zakażenia wśród osób odwiedzających budynek. 

Jak powinien wyglądać zintegrowany system zabezpieczeń?

Zintegrowany system zabezpieczeń, wykorzystujący kołowroty, drzwi obrotowe i portale umożliwia użytkownikom w pełni bezdotykowe poruszanie się po obiekcie. Oprócz tego realnie zwiększają bezpieczeństwo systemów kontroli dostępu, łącząc technologie biometryczne i inne technologie zbliżeniowe. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii istnieje możliwość weryfikowania uprawnień i udzielania dostępu pracownikom i odwiedzającym poprzez automatyczne otwieranie drzwi obrotowych. Dzięki tego typu działaniom pracodawcy są w stanie zapewnić bezpieczne i bezdotykowe środowisko pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!