Czy mogę zamontować aplikację do śledzenia czasu pracy?
Kontrola czasu pracy w firmie wzbudza wiele emocji. Pracownicy postrzegają ją jako jedną z metod inwigilacji, co skutkuje dość dużym oporem z ich strony, gdy tylko w firmie pojawią się plotki o takich planach. Czy pracodawca może zamontować aplikacje do śledzenia czasu pracy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 14 kwietnia 2021
Czy można legalnie śledzić czas pracy pracowników?
Oczywiście, można. Reguluje to kodeks pracy. Warto jednak przestrzec pracodawców przed tym, by w tym monitoringu nie posunęli się zbyt daleko. Wciąż nie ma przyzwolenia na montowanie kamer w niektórych miejscach w firmie i warto zdawać sobie z tego sprawę.
Oczywiście, system monitoringu to tylko jedno z narzędzi, jakie ma do swojej dyspozycji szef. Warto przy tym zauważyć, że jego wydajność często jest niewystarczająca. Istnieją mniej inwazyjne, wzbudzające mniej kontrowersji rozwiązania, które pozwolą przełożonemu ustalić, czy pracownicy nie marnują roboczogodzin.
Na pewno warto dobierać takie narzędzia proporcjonalnie do wielkości firmy. Zupełnie inaczej do tego zagadnienia powinny podejść niewielkie, kilkuosobowe firmy, a inne zasady dotyczą wielkich korporacji, które zatrudniają po kilkaset osób.
Monitorowanie pracownika a analiza wydajności
Praktycy w większości zgadzają się co do tego, że jeśli załoga zatrudniona w firmie bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych zadań, a dodatkowo nie ma problemów z nadgodzinami, gdy pojawi się taka potrzeba, to wdrażanie monitoringu może przynieść o wiele więcej szkody niż pożytku.
Nadrzędnym kluczem zawsze powinna być właśnie wydajność. Widać to świetnie zwłaszcza teraz, w erze pandemii oraz coraz szybciej zyskującej na popularności pracy zdalnej lub hybrydowej. Jeśli na przykład grafik na czas dostarcza wszystkie projekty i nie ma do jego pracy zastrzeżeń, to zmuszanie go do instalacji dedykowanego oprogramowania może podkopać zaufanie do pracodawcy. A od tego już tylko krok do poszukiwania nowego źródła utrzymania.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak uzyskać większe zaangażowanie pracowników w firmie?
Dla wielu szefów idealny pracownik to taki, który zawsze jest dostępny, nie bierze zbyt dużo wolnego i — przede wszystkim — doskonale wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego w niektórych firmach te standardy spełnia niemal każdy członek zespołu, a w innych firmach są to raczej przysłowiowe rodzynki.
Praktyka pokazuje, że największą rolę odgrywa odpowiednia motywacja. Można ją osiągnąć na wiele różnych sposobów. Wytyczenie jasnej ścieżki kariery, wspieranie załogi i finansowanie lub częściowe finansowanie im kursów doskonalących czy studiów podyplomowych to tylko niektóre z czynników, jakie budują motywację w miejscu pracy.
Nie sposób nie docenić też czynnika ekonomicznego. Jeśli w sposób jasny i klarowny wytyczymy cele i zadania, jakie trzeba spełnić, by na danym stanowisku zwiększyć wydajność, to jest więcej niż prawdopodobne, że żaden system analizy aktywności w godzinach pracy nie będzie potrzebny. Chęć wyższego zarobku to najlepszy czynnik motywujący, jaki wymyślił wolny rynek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?