Jak dbać o bezpieczeństwo IT w firmie?
Dzisiaj niemal każda firma wykorzystuje rozwiązania sieciowe. Komputery stanowią główną bazę danych, formę kontaktu z pracownikami, podwykonawcami, dostawcami i klientami, a także narzędzie automatyzujące wiele procesów. Jak dbać o bezpieczeństwo IT w przedsiębiorstwie?

- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 28 lutego 2025
Bezpieczeństwo IT w przedsiębiorstwie
Systemy informatyczne w przedsiębiorstwach są narażone na wiele zagrożeń. Najpoważniejsze z nich to te powodowane przez hackerów i wirusy. Mogą one doprowadzić do wycieku poufnych informacji, a także utraty cennych plików, bez których nie da się realizować usług czy prowadzić produkcji. Problematyczne są też awarie, zwłaszcza gdy firma nie tworzy kopii zapasowych danych.
Ze względu na wszystkie te zagrożenia w nowoczesnych przedsiębiorstwach wdraża się zaawansowane rozwiązania technologiczne. Mają one za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo lokalnej sieci i zapobiec konsekwencjom utraty danych.
Ochrona sieci firmowej – UTM/Firewall
UTM/Firewall to system, który monitoruje i kontroluje ruch w sieci. Zapobiega on nieautoryzowanemu dostępowi, a co za tym idzie – zewnętrznym zagrożeniom. Tworzy zaporę sieciową, która obejmuje wszystkie urządzenia wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Taki system składa się z:
- technologii blokującej dostęp do witryn ze złośliwym oprogramowaniem;
- modułu, który uniemożliwia nieautoryzowany dostęp i blokuje próby włamania do sieci;
- rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, która wykrywa wirusy i neutralizuje ich wpływ na infrastrukturę IT;
- modułu, który chroni gromadzone dane i blokuje dostęp do niektórych aplikacji;
- filtra antyspamowego, który wykrywa wirusy w wiadomościach mailowych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Ochrona sieci firmowej z wykorzystaniem UTM/Firewall jest potrzebna bez względu na wielkość i profil działalności przedsiębiorstwa. Zapobiega ona zewnętrznym atakom, które są bardzo dużym zagrożeniem dla każdej firmy.
Backup danych firmowych
Zagrożeniem dla danych firmowych są nie tylko ataki hackerskie, lecz także awarie i błędy pracowników, które prowadzą do utraty ważnych plików. Z tego powodu we współczesnych przedsiębiorstwach wdraża się backup, replikację i odtwarzanie. Są one możliwe dzięki specjalnym systemom, które gromadzą dane zewnętrznie i pozwalają na ich szybkie przywrócenie. Informacje te mogą być powielane i przechowywane również w lokalnym lub zdalnym repozytorium czy chmurze.
Technologie chmurowe dla firm
We współczesnych firmach dużą popularnością cieszą się też technologie chmurowe. Pozwalają one na gromadzenie danych poza fizycznymi dyskami należącymi do przedsiębiorstwa, za pośrednictwem Internetu. Takie rozwiązanie umożliwia dostęp do informacji z każdego miejsca na świecie, a jednocześnie chroni je przed nieuprawnionymi użytkownikami. To rozwiązanie, które pozwala np. na przywrócenie plików utraconych w wyniku awarii.
Ochrona poczty elektronicznej
Wysyłając i odbierając wiadomości mailowe, użytkownicy są narażeni na phishing, oszustwa i kradzież tożsamości. Z tego powodu w firmach stosuje się specjalne systemy, które szyfrują treści, filtrują spam i niebezpieczne załączniki, a także wprowadzają dwuskładnikową weryfikację. Takie technologie skanują przesyłane pliki i oceniają, czy zawierają one złośliwe oprogramowanie. Pełnią one funkcję zapobiegawczą.
Odpowiednio wdrożona sieć Wi-Fi
W firmach powszechnie korzysta się z sieci Wi-Fi. Powinny one zostać wdrożone w taki sposób, by pozwalać na sprawną komunikację, a jednocześnie zapobiegać dostępowi nieuprawnionych osób. W takich systemach wykorzystuje się m.in. zabezpieczenia WPA3 i WPA Enterprise. To zaawansowane mechanizmy, które chronią przed ingerencją z zewnątrz.
Oprócz tego sieć Wi-Fi musi być dostępna w każdej lokalizacji na terenie firmy. Powinna być też skalowalna, by można było dostosować ją do zmieniających się potrzeb organizacji. Ważne jest to, by pozwalała ona na przesyłanie dużych ilości danych i obsługę wielu urządzeń jednocześnie. Sieć musi łączyć funkcjonalność z bezpieczeństwem.
Bezpieczeństwo IT w firmie – powierz je specjalistom
Aby zachować bezpieczeństwo ważnych danych i systemów firmowych, konieczne jest wdrożenie wielu nowoczesnych technologii. Właściciel przedsiębiorstwa zwykle nie jest w stanie samodzielnie zadbać o to, by zostały one zaimplementowane poprawnie, a następnie były obsługiwane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zlecenie wdrożenia systemów bezpieczeństwa dla IT zewnętrznym firmom, które specjalizują się w takich usługach.
Systemy przygotowane przez profesjonalistów obejmują wszystkie zabezpieczenia niezbędne dla danego przedsiębiorstwa, uwzględniając jego wielkość i rodzaj wykonywanych operacji. Specjaliści nie tylko je wdrażają, lecz także utrzymują, a często również instruują pracowników, jak odpowiednio nimi zarządzać. Korzystają oni z najnowszych dostępnych technologii, które są odporne na nawet najbardziej zaawansowane złośliwe oprogramowanie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?