Bezpieczny transfer plików

Współczesny internet w dużej mierze opiera się na transferowaniu i późniejszym otwieraniu plików na naszym komputerze czy telefonie. Plikiem jest ważny załącznik z maila od szefa, a także gra, którą kupiliśmy w promocji. Warto upewnić się, że pobierane przez nas pliki są w pełni bezpieczne. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Skąd bezpiecznie pobierać pliki?

Przede wszystkim, z zaufanych źródeł. Jeśli znamy osobę, która napisała do nas e-maila i — co więcej — spodziewamy się od tej osoby na przykład oferty z wyceną leasingu, to logiczne jest, że wiadomość e-mail jest dla nas raczej bezpieczna. 

O wiele twardszy orzech do zgryzienia mają wszyscy ci, którzy dostali wiadomość, która na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, ale nie wiemy absolutnie nic o jej adresacie. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą nam nowoczesne, webowe, klienty poczty e-mail.

Coraz częściej zdarza się, że umożliwiają one podgląd załącznika, bez konieczności pobierania go na dysk naszego komputera. W XXI wieku niemal każda usługa poczty on-line ma też automatyczny skaner antywirusowy, który analizuje wiadomości pod kątem ewentualnego złośliwego oprogramowania.

Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem? Anna Malinowska

Kiedy zachować szczególną czujność przy pobieraniu plików z sieci?

Największym zagrożeniem są pliki skompresowane, a więc takie, które w podglądzie mają format.zip, rar,.7z lub tar.gz. Lista formatów kompresji jest zresztą o wiele dłuższa. Oprogramowanie antywirusowe skanuje tylko ich „zewnętrzną warstwę”, co skutkuje tym, że nie może ono skutecznie podejrzeć, co znajduje się w środku.

Jeśli dostajemy taką wiadomość od nieznajomego, to dobrą praktyką jest zrezygnowanie z jej pobierania na komputer i otwierania. Jeśli przesyłka wygląda dziwnie znajomo, to może warto skontaktować się telefonicznie z nadawcą wiadomości i potwierdzić, że wysłał do nas taki właśnie plik? 

Na pewno jest to o wiele lepszy pomysł niż zaufanie w ciemno i otwieranie takiego załącznika. Uważajmy też na pliki pobierane z innych źródeł niż oficjalne. Nawet jeśli nie jest ono złośliwe samo w sobie, to bardzo często zdarza się, że wymusza na nieuważnym użytkowniku instalowanie aplikacji firm trzecich, które zaśmiecają komputer.

Jeśli przesiadujemy dużo na czatach lub komunikatorach w social mediach i nagle ktoś wysyła nam plik z rzekomo naszymi zdjęciami, to — jak pokazuje praktyka — na 99% jest to próba oszustwa i wyłudzenia danych. Nawet jeśli za taką wiadomością stoi nasz dobry znajomy. To bardzo często spotykana próba oszustwa we współczesnym internecie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto skanować pobrane pliki antywirusem?

Zdecydowanie tak. Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest czysto teoretyczna, bo zdecydowana większość oprogramowania tego typu wyróżnia się aktywnym monitoringiem, czyli oprogramowanie samodzielnie przygląda się pobranym przez nas plikom.

To kolejne z ułatwień, jakie w dalszej perspektywie czasowej ma chronić nas przed pobraniem i późniejszym zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na komputerze. Warto pamiętać też o tym, że wirus może nie tylko wykraść nasze dane, ale i przejąć kontrolę nad urządzeniem lub całą siecią, na przykład w pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!