Homomorficzne szyfrowanie - co to jest?

Nad czym pracują Intel i Microsoft? Co oznacza szyfrowanie w pełni homomorficzne?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 10 marca 2021

Na czym polega program DPRIVE?

Firma Intel ogłosiła, że podpisała umowę z agencją Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) na wykonanie jej programu nazwanego Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE). Program ma na celu stworzenie akceleratora dla w pełni homomorficznego szyfrowania (FHE). Co ciekawe, znanemu producentowi procesorów pomagać będzie Microsoft, czyli główny dostawca ekosystemu chmury i partner szyfrowania homomorficznego. Microsoft podczas prac, ma odpowiadać między innymi za testy technologii w swoich ofertach chmurowych, takich jak Microsoft Azure i Microsoft JEDI. 

Kto prowadzi prace nad DPRIVE?

Prace nad programem DPRIVE, prowadzi kilka zespołów Intela, od Intel Labs, po Design Engineering Group i Data Platforms Group. Głównym zadaniem wspomnianych zespołów będzie czuwanie nad "ostateczną granicą" prywatności danych, którą stanowi przetwarzanie obliczeniowe na w pełni szyfrowanych danych, bez dostępu do kluczy szyfrujących.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym jest szyfrowanie homomorficzne?

Szyfrowanie w pełni homomorficzne nadal stanowi niezwykle ważny i pożądany element w walce o utrzymywanie ochrony danych w trakcie ich użycia. Pomimo dużych osiągnięć w kwestii technologii obliczeniowych, które chronią informacje w trakcie spoczynku i przenoszenia, dane nadal nie są szyfrowane w trakcie przetwarzania. To z kolei stwarza możliwości dla potencjalnych ataków na tym etapie. 

Przy użyciu w pełni homomorficznego szyfrowania, dane nigdy nie muszą być deszyfrowane. Dzięki temu organizacje będą mogły używać np. uczenia maszynowego, do wydobycia pełnej wartości z dużych zestawów danych, jednocześnie chroniąc poufne informacje na każdym etapie ich przekazywania.

Z jakich metod korzysta się obecnie?

Na tę chwilę zarówno zwykli użytkownicy, jak i duże instytucje polegają na rozmaitych metodach szyfrowania danych w spoczynku, w użyciu i podczas przenoszenia. Wymagają one jednak odszyfrowania na potrzeby ich przetwarzania, co z kolei zwiększa szanse na ich nieuprawnione użycie. 

Kto odczuje największe korzyści?

Jeśli chodzi o możliwe korzyści wynikające z użycia technologii DPRIVE, to mogą je odczuć przede wszystkim przedstawiciele takich branż jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia, czy finanse. Należy jednak pamiętać, żę potencjał omawianej metody sięga o wiele dalej. Specjaliści przewidują, że po zakończeniu prac i pozytywnych testach technologii umożliwiającej pracę na zaszyfrowanych danych Microsoft wprowadzi ją do swojej oferty na stałe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!