Homomorficzne szyfrowanie - co to jest?

Nad czym pracują Intel i Microsoft? Co oznacza szyfrowanie w pełni homomorficzne?

Homomorficzne szyfrowanie - co to jest?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 10 marca 2021

Na czym polega program DPRIVE?

Firma Intel ogłosiła, że podpisała umowę z agencją Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) na wykonanie jej programu nazwanego Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE). Program ma na celu stworzenie akceleratora dla w pełni homomorficznego szyfrowania (FHE). Co ciekawe, znanemu producentowi procesorów pomagać będzie Microsoft, czyli główny dostawca ekosystemu chmury i partner szyfrowania homomorficznego. Microsoft podczas prac, ma odpowiadać między innymi za testy technologii w swoich ofertach chmurowych, takich jak Microsoft Azure i Microsoft JEDI. 

Kto prowadzi prace nad DPRIVE?

Prace nad programem DPRIVE, prowadzi kilka zespołów Intela, od Intel Labs, po Design Engineering Group i Data Platforms Group. Głównym zadaniem wspomnianych zespołów będzie czuwanie nad "ostateczną granicą" prywatności danych, którą stanowi przetwarzanie obliczeniowe na w pełni szyfrowanych danych, bez dostępu do kluczy szyfrujących.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Czym jest szyfrowanie homomorficzne?

Szyfrowanie w pełni homomorficzne nadal stanowi niezwykle ważny i pożądany element w walce o utrzymywanie ochrony danych w trakcie ich użycia. Pomimo dużych osiągnięć w kwestii technologii obliczeniowych, które chronią informacje w trakcie spoczynku i przenoszenia, dane nadal nie są szyfrowane w trakcie przetwarzania. To z kolei stwarza możliwości dla potencjalnych ataków na tym etapie. 

Przy użyciu w pełni homomorficznego szyfrowania, dane nigdy nie muszą być deszyfrowane. Dzięki temu organizacje będą mogły używać np. uczenia maszynowego, do wydobycia pełnej wartości z dużych zestawów danych, jednocześnie chroniąc poufne informacje na każdym etapie ich przekazywania.

Z jakich metod korzysta się obecnie?

Na tę chwilę zarówno zwykli użytkownicy, jak i duże instytucje polegają na rozmaitych metodach szyfrowania danych w spoczynku, w użyciu i podczas przenoszenia. Wymagają one jednak odszyfrowania na potrzeby ich przetwarzania, co z kolei zwiększa szanse na ich nieuprawnione użycie. 

Kto odczuje największe korzyści?

Jeśli chodzi o możliwe korzyści wynikające z użycia technologii DPRIVE, to mogą je odczuć przede wszystkim przedstawiciele takich branż jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia, czy finanse. Należy jednak pamiętać, żę potencjał omawianej metody sięga o wiele dalej. Specjaliści przewidują, że po zakończeniu prac i pozytywnych testach technologii umożliwiającej pracę na zaszyfrowanych danych Microsoft wprowadzi ją do swojej oferty na stałe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!