Jak zabezpieczyć firmową sieć komputerową?

Bezpieczeństwo firmowych komputerów to kwestia priorytetowa, która umożliwia zabezpieczenie danych, które w opinii szefa nigdy nie powinny przedostać się do konkurentów. Mogą to być na przykład raporty finansowe lub szczegółowe umowy zawarte z klientami. Jak zabezpieczyć firmową sieć, by zminimalizować ryzyko kradzieży danych?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 marca 2021

Jak dbać o bezpieczeństwo firmowej sieci komputerowej?

Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie oprogramowanie. Wirusy, złośliwy malware czy oprogramowanie do wykradania danych wciąż ma się bardzo dobrze. Jego twórcy z roku na rok coraz bardziej udoskonalają swoje metody i robią co tylko mogą, by być o krok przed użytkownikami sieci. Trzeba zauważyć, że często im się udaje.

Dużo może dać zakup dobrego oprogramowania antywirusowego z licencją komercyjną do wykorzystania w firmie. Dla firm, które dopiero są na dorobku, istnieją nawet darmowe, czasem bardzo ciekawe alternatywy, które także pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w firmie.

Optymalne oprogramowanie antywirusowe to takie, które ma wbudowanego firewalla, a także w czasie rzeczywistym potrafi skanować dane wyświetlane w przeglądarce internetowej oraz w kliencie poczty. Utrudnia to pobranie załączników ze złośliwym oprogramowaniem, bo antywirus w tle skanuje takie pliki, sprawdzając szybko, czy aby na pewno są one w pełni bezpieczne.

Nie zaleca się też instalowania oprogramowania z nielegalnych źródeł oraz z takich miejsc, których nie jesteśmy w stu procentach pewni. Jeśli jakaś okazja wyda nam się podejrzana, to nie warto z niej korzystać. Generalnie, im mniej danych pobieramy i instalujemy na komputerze z “niepewnych” źródeł, tym lepiej.

Dobry serwer i informatyk to klucz do sukcesu

Mała firma to mały kłopot. Duża firma? Cóż, przede wszystkim wymaga fachowej opieki technicznej, jaką może świadczyć dla nas zatrudniony informatyk. Zdecydowanie jest to inwestycja, jaką warto ponieść, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa danych w miejscu pracy.

Warto rozpocząć od przygotowania audytu bezpieczeństwa i zaleceń pokontrolnych, które taka osoba stopniowo będzie wdrażać. Dobrą praktyką jest przydzielenie użytkownikom dostępu tylko do tych stref systemu, której ci naprawdę potrzebują.

Firmowy architekt nie musi mieć dostępu do raportów płacowych czy informacji o naborach, a księgowa nie powinna mieć dostępu do tych plików na serwerze, jakie w swojej pracy wykorzystuje dział marketingu i social-mediów. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Praktyka wielu przedsiębiorców pokazuje, że edukowanie z zakresu bezpieczeństwa daje najlepsze efekty, gdy jest wprowadzane oddolnie, a więc nie od dyrektora i menedżerów “w dół”, a odwrotnie. Od pracowników magazynu przez biura, kadry i szefostwo.

Dobre szkolenie rozwieje sporo wątpliwości, a także będzie świetną okazją do zaszczepienia odpowiednich praktyk z zakresu higieny cyfrowej i cyberbezpieczeństwa. Są do ogólnodostępne, trwające zaledwie kilka godzin kursy, które mogą dać zaskakująco dobre efekty w każdym rodzaju działalności gospodarczej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!