Wyciek danych osobowych z ZUS. Urzędnicy wysłali dokumenty niewłaściwym osobom

Wyciek danych w ZUS. ZUS wysłał deklaracje PIT11A na niewłaściwe adresy. W efekcie nieuprawnione osoby otrzymały dostęp do danych świadczeniobiorców.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 marca 2021

O sprawie jako pierwszy napisał portal prawo.pl Według dziennikarzy serwisu, chodzi o PIT11A wystawiane dla osób pobierających zasiłek chorobowy w 2020 roku. Według serwisu prawo.pl ZUS wysłał te dokumenty na nieaktualne adresy zamieszkania świadczeniobiorców. Przypuszczalnie system komputerowy ZUSu pobrał nieaktualne dane do wysyłki. Choć urzędnicy ZUS nie wiedzą dokładnie ile PITów zostało niewłaściwie wysłanych, to z informacji Urzędu Ochrony Danych Osobowych wynika, że branych jest pod uwagę 291 przypadków.

ZUS wysłał prawie 10 mln deklaracji podatkowych PIT do osób pobierających świadczenia.

W sprawie jest wiele niewiadomych. Nie wiadomo, czy ZUS wiedział o tym, że system „zaciągnął” błędne adresy, nie wiadomo nawet ile osób mogło dostać błędnie wypełnione PITy. Między innymi dlatego, że ZUS wysyła takie dokumenty listem zwykłym, co nie pozwalało na weryfikację poprawności adresu.

Serwis prawo.pl otrzymał od ZUS odpowiedź, że instytucja zarejestrowała 291 przypadków naruszeń ochrony danych. Problem jednak w tym, że nie wiadomo ile spośród ponad 1 mln świadczeniobiorców otrzymujących zasiłki z ubezpieczenia społecznego, pobierały zasiłek chorobowy.

Rzecznik prasowy UODO twierdzi, że obecnie nie jest prowadzone postępowanie, które dotyczy wysyłania przez tego administratora danych rocznych [ZUS] zeznań PIT-11 z tytułu wypłacanych w roku 2020 zasiłków chorobowych na niewłaściwy adres zamieszkania. Oznacza to, że do UODO nie wpłynęła skarga na ZUS w takim zakresie – poinformował Adam Sanocki. Kolejne incydenty są na bieżąco indywidualnie wyjaśnianie – zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!