Co spowodowało pożar w centrum danych OVH?

Założyciel i prezes OVH Octave Klaba przedstawił wiarygodne wyjaśnienie pożaru. Co było przyczyną?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 12 marca 2021

Czym jest OVH?

OVH to największy dostawca usług hostingowych w Europie i trzeci co do wielkości na świecie. Firma zajmuje się przetwarzaniem danych w chmurze zapewniając VPS, serwery dedykowane i inne usługi internetowe.

Po pożarze firma opublikowała film, w którym założyciel i prezes OVH Octave Klaba przeprosił klientów i przedstawił aktualne informacje na temat dochodzenia w sprawie katastrofy w centrum danych.

Co było przyczyną pożaru?

Co prawda firma nadal nie posiada klarownej odpowiedzi na pytanie, co dokładnie spowodowało pożar, jednak w czasie nagrania założyciel poruszył kwestię zasilacza bezprzerwowego (UPS), który był serwisowany tego samego dnia. Klaba wyjaśnił, że ​​kiedy strażacy przybyli na teren obiektu, wykonali zdjęcia kamerami termowizyjnymi, które pokazały, że palą się dwa zasilacze UPS (UPS7 i UPS8). Prezes OVH powiedział również, że tego samego ranka, w którym doszło do pożaru, na terenie firmy zjawił się pracownik UPS, który wymienił znaczną ilość części w UPS7, po czym ponownie uruchomił jednostkę. Co prawda, początkowo wydawało się, że wszystko jest w porządku, a jednostka podtrzymująca działała płynnie aż do momentu wybuchu pożaru.

„Dzięki 300 kamerom, które mamy w Strasburgu i wszystkim filmom, które zaczęliśmy wydobywać, mamy nadzieję, że uzyskamy odpowiedzi na wszystkie pytania — powiedział założyciel.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy centrum danych SBG2 należało do starszej generacji?

Obecnie firma pracuje zarówno nad uporządkowaniem pomieszczeń, jak i przebudową centrum danych wraz ze swoimi dostawcami, przy okazji dodając dodatkowe zasoby. Z udzielonych mediom informacji wynika, że OVH kupiło wczoraj 2000 serwerów, a w ciągu najbliższych kilku dni ma przybyć jeszcze dodatkowe 1000 jednostek.

Założyciel wyjaśnił również, że SBG2, czyli centrum danych, w którym wybuchł pożar, należało do centrum starszej generacji i zostało zbudowane w 2011 r. W związku z tym firma pracuje nad zastąpieniem starszej infrastruktury nowszą technologią.

Jakie są plany firmy?

Docelowo firma dąży do zwiększenia mocy produkcyjnych, i w najbliższej przyszłości ma zamiar wdrażać około 2500 serwerów tygodniowo oraz ponad 10 000 serwerów w nowo wybudowanym centrum danych, już w przyszłym miesiącu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!