Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?

Jak chronić witrynę WordPress? Co warto wiedzieć, by móc uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem WordPress? W jaki sposób możemy przygotować się do zwalczania zagrożeń i ochrony cennych dla nas danych? Oto kilka wskazówek.

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

WordPress to bez wątpienia obecnie najpopularniejszy system CMS w witrynach internetowych. Nie dziwi więc fakt, że jest on częstym celem ataków przeprowadzanych przez hakerów. Co więc zrobić, by zadbać o bezpieczeństwa witryny WordPress?

Przede wszystkim będąc użytkownikiem WordPressa, powinniśmy być świadomi potencjalnych zagrożeń i działać w taki sposób, który pozwoli nam chronić naszą witrynę. Pamiętajmy, że jakiekolwiek włamanie może być dla nas bardzo kosztowne. Nie chodzi tu wyłącznie o finanse, ale również utratę jakże cennej reputacji

Logowanie i hasła

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że hakerzy, chcąc zalogować się do naszej witryny, korzystają z wielu różnych, często nieoczywistych metod. Dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa są np. boty, za pomocą których hakerzy, przeczesują czeluście internetu w poszukiwaniu nazw użytkowników i haseł. Chcąc zadbać o nasze bezpieczeństwo, warto pamiętać, że zarówno protokoły haseł, jak i nazwy użytkowników powinny być skomplikowane i tym samym trudne do odgadnięcia. Najlepszym sposobem na podniesienie poziomu zabezpieczeń, jest używanie managerów haseł. Tworząc nowe hasła, warto sprawić, by były one jak najdłuższe, najlepiej nic nie znaczyły i nie były używane w innych miejscach. W tym celu należy zapewnić minimalny standard, jaki musi spełniać hasło. Co prawda jako użytkownicy często denerwujemy się, gdy wymaga się od nas przestrzegania minimalnej długości hasła, czy też jesteśmy zmuszeni użyć, w nim, numeru, specjalnego znaku itp. Warto jednak pamiętać, że ewentualne przejęcie naszego konta przez hakera może wiązać się z dużymi problemami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aktualizacja oprogramowania

WordPress, tak jak i inne popularne systemy, regularnie dostarcza użytkownikom aktualizację oprogramowania, które mają na celu m.in. poprawę zabezpieczeń. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że gdy platforma dowie się o jakimś nowym zagrożeniu, w odpowiedzi stara się wydać nową wersję oprogramowania. Pamiętajmy więc, że jeśli nie będziemy na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania, to nie będziemy w stanie zapewnić sobie pełnej ochrony. Co ciekawe, to właśnie przestarzałe oprogramowanie WordPress, jest jedną najczęstszych przyczyn problemów związanych z bezpieczeństwem witryn. Warto pamiętać, że zarządzając hostingiem poprzez swojego dostawcę, możemy otrzymywać automatyczne aktualizacje. W innym przypadku trzeba uruchomić je ręcznie.

Aktualizowanie motywów i wtyczek

Sytuacja związana z motywami i wtyczkami jest analogiczna do tej z przestarzałym oprogramowaniem. Jeśli chcemy przeciwstawiać się coraz to nowym zagrożeniom i mieć pewność, że należycie zadbaliśmy o nasze bezpieczeństwo, musimy regularnie przeglądać i aktualizować zarówno motyw witryny, jak i wtyczki. Tak jak poprzednio, tak i tutaj, w przypadku korzystania z zarządzanego planu hostingowego, aktualizacje mogą być uwzględnione w umowie. Niezależnie od tego, czy odbywają się one automatycznie, czy musimy dokonywać ich ręcznie, powinniśmy wyrobić w sobie nawyk samodzielnego, cyklicznego sprawdzania systemu pod kątem uaktualnień.

Zanim zdecydujemy się zainstalować daną wtyczkę lub motyw, pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić, opinie na jego temat i czy jest regularnie aktualizowany. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że niektóre wtyczki są bardzo przestarzałe i najczęściej są tworzone bezpłatnie przez zewnętrznych programistów. Starajmy się unikać takich wtyczek, ponieważ ryzyko, związane z korzystaniem z nich jest zbyt duże i nie jest warte utraty naszego bezpieczeństwa.

Niebezpieczne wtyczki

Nie tyle same wtyczki, co złe zarządzanie nimi może wpłynąć na działanie naszej witryny. W sytuacji gdy menedżer wtyczek nie jest w stanie zaktualizować takowej, haker w łatwy sposób jest w stanie dodać do wtyczki złośliwe oprogramowanie lub wykorzystać ją np. w celu wysyłki spamu. Jest to niezwykle ciężkie do wykrycia, ponieważ atak jest przeprowadzany pod płaszczem aktualizacji, którą użytkownicy nieświadomie przesyłają na swoją stronę internetową. Jeśli atak się uda, to haker automatycznie zyskuje dostęp zarówno do witryny, jak i naszych danych.

Chcąc uniknąć tego problemu, pamiętajmy, by pobierać jedynie te wtyczki, które możemy uznać za zaufane. Zanim sięgniemy po daną wtyczkę, postarajmy się upewnić, że właściciel regularnie ją aktualizuje i że ma dobrą reputację. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć zagrożenia.

Złośliwe oprogramowania

Kolejnym zagrożeniem są złośliwe oprogramowania, tworzone przez hakerów w celu uszkodzenia komputera, sieci lub stworzenia problemów firmie. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów takich szkodliwych programów, oto niektóre z nich:

  • Wirusy, to oprogramowania, które rozprzestrzeniają się w sposób zbliżony do infekcji wirusowej. Oznacza to, że najpierw infekują różne pliki, a potem niszczą lub w inny sposób naruszają dane. 

  • Ransomware, pod tą nazwą kryją się programy, które przejmują funkcjonalność danego systemu i wymagają podjęcia określonego działania, by przywrócić go do normy. Najczęstszą (wymaganą przez hakerów) formą, jest zapłacenie okupu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się obciążające, poufne dane. Co ciekawe, nie zawsze są one prawdziwe, zdarza się, że osoby odpowiedzialne za atak szantażują osoby danymi, które zostały sfabrykowane.

  • Backdoory, to programy, które zarówno omijają, jak i utrudniają dostęp oraz zarządzanie systemem. Dzięki nim atakujący zyskują nielegalny dostęp do kluczowych zasobów, bez konieczności przejścia przez procedury kontroli, przykładowo uwierzytelniania.

  • Rootkity, czyli programy, ułatwiające adopcję lub rozprzestrzenianie się innych, bardziej bezpośrednio szkodliwych form złośliwego oprogramowania. Mówiąc prościej, rootkity ułatwiają wirusom znaleźć się na komputerze, natomiast oprogramowanie, które jest zorientowane na unikanie przeszkód, pozwala dłużej pozostać niewykrytym.

Phishing

Phishing to rodzaj ataku cybernetycznego, który polega na skoordynowanej akcji mającej na celu przekonanie ludzi, że komunikują się z kimś, kim nie są i w ten sposób wydobycia od nich cennych informacji lub zasobów.

Phishing znany jest jako jeden z najpopularniejszych sposobów zaliczanych do ataków socjotechnicznych. Przykładem takiego działania może być tzw. nigeryjski szwindel. Jest to rodzaj spamu-oszustwa, który polega na wciągnięciu ofiary w fikcyjny transfer wielkiej bardzo dużej kwoty pieniędzy (najczęściej z któregoś z krajów afrykańskich).

Phishing można podzielić na dwie kategorie:

  • Pierwszą z nich stanowi klasyczny Phishing, czyli masowo wysyłane, uogólnione e-maile, w których haker prosi o pomoc, podszywając się pod znaną osobę, którą każdy zna i jest skłonny jej współczuć.

  • Spear phishing, to z kolei ukierunkowane ataki wymierzone przeważnie w jedną osobę lub niewielką grupę osób. Przy tej metodzie, haker podszywa się pod osobę bliską ofierze i zazwyczaj prosi o podanie danych osobowych lub okazanie pomocy. 

Najczęstsze obszary ataku phishingowego obejmują przestarzałe oprogramowanie, wtyczki i motywy, a także niemonitorowane i niefiltrowane formularze komentarzy.

Dbaj o bezpieczeństwo niezależnie od systemu

Warto pamiętać, że WordPress nie jest jedynym systemem CMS, który ma problemy z bezpieczeństwem. Oznacza to, że nawet zmiana w systemie CMS nie zawsze jest w stanie rozwiązać problemy wynikające z zagrożeń i obaw związanych z bezpieczeństwem. Niezależnie od systemu, warto przestrzegać wspomnianych reguł i wnikliwie monitorować jego działanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!