Apple pozywa producenta oprogramowania szpiegującego Pegasus

Firma Apple poinformowała o pozwaniu NSO Group – izraelskiego producenta oprogramowania szpiegującego pod nazwą Pegasus. Celem pozwu ma być ograniczenie nadużywania programu przez państwa.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 listopada 2021

Apple pozywa producenta Pegasusa

Firma Apple złożyła pozew przeciwko NSO Group i jej spółce macierzystej, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za inwigilację i atakowanie użytkowników Apple. Skarga zawiera nowe informacje na temat tego, w jaki sposób NSO Group infekowała urządzenia ofiar za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus. Aby zapobiec dalszym nadużyciom i szkodom dla swoich użytkowników, Apple chce zakazać NSO Group korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania, usług lub urządzeń firmy z Cupertino.

Apple ogłosił również dotację w wysokości 10 milionów dolarów na wsparcie badaczy i rzeczników zajmujących się cybernadzorem.NSO Group Technologies to izraelska firma technologiczna znana przede wszystkim z zastrzeżonego oprogramowania szpiegującego Pegasus, które jest w stanie zdalnie monitorować smartfony. Zdaniem Apple NSO Group tworzy zaawansowaną, sponsorowaną przez państwo technologię inwigilacji, która umożliwia wysoce ukierunkowanemu oprogramowaniu szpiegującemu inwigilację ofiar.

W kogo uderza Pegasus

Ataki te są wymierzone tylko w bardzo niewielką liczbę użytkowników i dotykają ludzi na wielu platformach, w tym iOS i Android. Badacze i dziennikarze publicznie udokumentowali historię wykorzystywania tego oprogramowania szpiegującego do dziennikarzy, aktywistów, dysydentów, naukowców i urzędników państwowych.„Firmy sponsorowane przez państwa, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na zaawansowane technologie nadzoru bez żadnej odpowiedzialności. To musi się zmienić – powiedział Craig Federighi, wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania.

Boicie się technologii rozpoznawania twarzy? To w Polsce nie musicieBoicie się technologii rozpoznawania twarzy? To w Polsce nie musicieMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

— Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku — ale prywatne firmy rozwijające sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegujące stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cyberbezpieczeństwa dotyczą tylko bardzo niewielkiej liczby naszych klientów, traktujemy każdy atak na naszych użytkowników bardzo poważnie i nieustannie pracujemy nad wzmocnieniem bezpieczeństwa i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom – dodał ekspert.

W jaki sposób Pegasus atakował obywateli?

Skarga prawna Apple zawiera nowe informacje na temat „FORCEDENTRY NSO Group”, exploita wykorzystującego załataną już lukę, która wcześniej służyła do włamania się do urządzenia Apple ofiar i zainstalowania najnowszej wersji produktu szpiegującego NSO Group, oprogramowania Pegasus. Exploit został pierwotnie zidentyfikowany przez Citizen Lab, grupę badawczą na Uniwersytecie w Toronto.

Oprogramowanie szpiegujące zostało użyte do zaatakowania niewielkiej liczby użytkowników Apple na całym świecie za pomocą niebezpiecznego złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegującego. Jedną z ofiar oprogramowania jest polska prokurator Rwa Wrzosek. Na profilu w serwisie Twitter Wrzosek poinformowała, że otrzymała od Apple'a ostrzeżenie, iż mogła paść ofiarą ataku z wykorzystaniem Pegasusa ze strony służb państwowych. Komunikat wskazuje, że mogła stać się celem takiego ataku ze względu na charakter swojej działalności. Prokurator uznała, że to ostrzeżenie potraktuje poważnie, bo "poprzedziły je inne incydenty".

Pozew na chronić obywateli

Pozew Apple ma na celu zakazanie NSO Group dalszego krzywdzenia osób poprzez korzystanie z produktów i usług Apple. Pozew ma również na celu zadośćuczynienie za rażące naruszenia przez NSO Group amerykańskiego prawa federalnego i stanowego, wynikające z jej wysiłków zmierzających do namierzenia i zaatakowania Apple i jego użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!