Bezpieczeństwo w firmie: jak o nie zadbać?

Naszej działalności gospodarczej zagraża wiele różnych aspektów. Czasem zagrożenia mogą być bardzo oczywiste, a kiedy indziej ich identyfikacja i wypracowanie odpowiednich metod ochrony wymaga konsultacji z fachowcami. Jak zadbać o bezpieczeństwo w firmie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 lipca 2021

Czy istnieje uniwersalny sposób zabezpieczenia firmy?

Niestety nie. Liczba zmiennych, jaka wpływa na bezpieczeństwo naszego biznesu, jest ogromna. Nawet firmy, które działają dokładnie w tym samym obszarze rynku, mogą (a nierzadko i muszą) podejść do tej kwestii w zupełnie inny sposób.

Można tu wskazać na przykład na działalność, która ma swoją linię produkcyjną i wytwarza złączki. Jedna z tych firm działa na terenie strefy inwestycyjnej, gdzie mieści się jeszcze wiele innych podmiotów gospodarczych. 

Druga z firm działa na terenie oddalonym od zabudowań oraz innych podmiotów, a jej jedyną ochroną przed uwagą osób postronnych jest tradycyjny, wykonany z siatki, płot. Bezpieczeństwo obu tych firm będzie bardzo mocno różniło się względem siebie. 

Druga z działalności będzie musiała zainwestować w ochronę oraz monitoring przemysłowy, podczas gdy odpowiednik ze strefy przemysłowej będzie już na początku pracy, będzie mógł korzystać z tych udogodnień. Co więcej, w razie kradzieży, będzie można też przeanalizować obraz z kamer z innych, sąsiadujących z nią, działalności. 

Bezpieczeństwo firmy nie kończy się na bramie wjazdowej

Jeśli model działania naszego biznesu opiera się na spedycji, to musimy poświęcić odpowiednio dużo uwagi skutecznemu zabezpieczeniu floty pojazdów, bo to właśnie one pełnią w naszej firmie kluczową rolę, która zapewnia nam zyski.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Można pomyśleć o nadajnikach GPS, a także o profesjonalnych aplikacjach, które całodobowo będą obserwować położenie pojazdów i raportować je na mapie, z którą właściciel firmy lub operator będzie mógł zapoznać się nawet z ekranu smartfona.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ciekawym rozwinięciem tej technologii może być też integracja z tak zwanym wirtualnym tachometrem, a także cykliczne raporty o poziomie paliwa i jego średnim zużyciu. Jeśli podejrzewamy, że kierowca podkrada paliwo, to jest to najpewniejszy ze sposobów, by zyskać pewność. 

Bezpieczeństwo firmy: ochrona, monitoring

Bezpieczna firma to taka, która na swoim terenie ma sieć kamer monitoringu. Musi być ona tworzona zgodnie z jasno ustalonym planem. Trzeba dążyć do wyeliminowania martwych punktów, czyli stref, których czujne oko kamery nie widzi.

Obsługę monitoringu można zlecić zarówno zewnętrznej firmie ochroniarskiej, jak i zatrudnić pracowników, którzy będą zajmowali się tym zadaniem w naszej firmie. Rekomenduje się też korzystanie z kamer z głowicą obrotową, które pod wieloma względami dają więcej niż tradycyjne kamery punktowe.

Czy ochrona w firmie ma sens? Im większy zakład, tym jej użyteczność rośnie. Małe działalności mogą ograniczyć się do podpisania umowy z podwykonawcą, który będzie tylko patrolował teren. W dużych działalnością, przez które przewijają się setki czy tysiące osób, lepiej postawić na całodobową ochronę obiektu i mienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!