Bezpieczne meble biurowe

Do bezpieczeństwa mebli można podejść na wielu płaszczyznach. Bez względu jednak na to, czy użytkujemy te przedmioty jako typowe meble domowe, czy takie, które znajdują się w firmie, można odnaleźć między nimi kilka wspólnych aspektów. Po czym można poznać dobre, bezpieczne meble biurowe?

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 maja 2021

Bezpieczne meble to zdrowe meble?

Żyjemy w czasach, kiedy zdecydowana większość osób zatrudnionych w biurze spędza w pozycji siedzącej nawet i dziesięć godzin na dobę. Wprowadzamy, edytujemy, a także tworzymy dokumenty czy oprogramowanie użytkowe, siedząc. 

Co więcej, bardzo często zdarza się, że nasza postawa ciała jest po prostu zła. Garbimy się lub siedzimy w taki sposób, że odcinek lędźwiowy jest dodatkowo obciążony. Wbrew pozorom nie są to małe obciążenia. Czasem zdarza się nawet, że nacisk, jaki musi znosić jeden krążek kręgowy, przekracza 500% prawidłowego obciążenia.

Nawet jeśli przez pewien czas nie odczuwamy z tego tytułu żadnych kłopotów zdrowotnych, to jest niemal pewne, że prędzej czy później plecy upomną się i o swoje. Pojawią się charakterystyczne bóle karku, ale i drętwienie dłoni, ból przy żebrach lub zaburzenia czucia w dłoniach. 

Chcąc podejść do bezpieczeństwa w sposób kompleksowy, zdecydowanie warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór mebli, które nieco odciążą plecy. Dużo może zdziałać już zwykłe podparcie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, które go dodatkowo ustabilizuje. 

Coraz częściej spotykamy się z biurkami, których wysokość można regulować. Co więcej, wiele nowoczesnych konstrukcji stawia na intuicyjne sterowanie elektryczne. Użytkownik musi tylko nacisnąć przycisk, a następnie do puścić, gdy uzna, że wysokość mebla jest optymalna. Zdecydowanie warto dać takim biurkom w firmie szansę. Tańszym zamiennikiem mogą być biurka z ręcznym ustawianiem wysokości. 

Jakie meble w bezpiecznym biurze to podstawa?

Kluczową rolę trzeba postawić na fotel. Wiele ważnych norm dość dokładnie opisują zasady BHP oraz Kodeks Pracy. Powinny mieć one wartość nadrzędną. Zawsze warto kupić jednak taki fotel do biura, który zaoferuje „coś ekstra”. Tym czymś może być na przykład skórzane obicie fotela lub podłokietniki wykonane z tkaniny, która nie jest tak twarda, że ociera nam skórę przy łokciach. 

Dużą rolę odgrywa też biurko. Zawsze warto przemyśleć zakup urządzenia, które ma idealnie ostre kanty. Mogą one generować kontuzje. Lepiej kupić takie biurko, które ma je nieco obłe. Pamiętajmy też o tym, że idealna lampka do biura powinna mieć możliwość regulacji intensywności oświetlenia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy bezpieczne meble do biura są drogie?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Owszem, mogą być nieco droższe od najtańszych rodzajów mebli, które o klienta walczą tylko ceną, jednak należy zwrócić uwagę na to, że bezpieczeństwo już dawno przestało być czymś ekstra, a raczej staje się rozwiązaniem powszechnym, standardowym.

W praktyce skutkuje to tym, że na pewno szybko uda nam się kupić nowoczesne, dobrze wykonane i bezpieczne meble do biura, które nie będą kosztować zaskakująco dużo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!