Jakie są rodzaje wyłączników bezpieczeństwa?
Wyłączniki bezpieczeństwa stanowią istotny element systemów ochrony ludzi i maszyn. Stosuje się je głównie w przemyśle, a ich zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji urządzeń poprzez nadzorowanie osłon ruchomych, monitorowanie pozycji elementów maszyn oraz bezpiecznego zatrzymania w sytuacjach awaryjnych. Istnieje wiele rodzajów wyłączników, które można klasyfikować według różnych kryteriów, np. zgodnie z zasadą działania, zadaniem w kontekście bezpieczeństwa czy obszarem zastosowania.

- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 19 lutego 2025
Podział wyłączników ze względu na zasadę działania
Jednym z najczęściej stosowanych kryteriów podziału wyłączników bezpieczeństwa jest ich zasada działania. Możemy wówczas wyodrębnić wyłączniki:
- elektromechaniczne,
- indukcyjne,
- magnetyczne,
- RFID.
W dobrych sklepach z automatyką przemysłową, takich jak Gigaom, kupisz modele reprezentujące każdy z powyższych typów wyłączników. Znajdziesz je klikając w link: https://gigaom.pl/wylaczniki-bezpieczenstwa.
Wyłączniki elektromechaniczne
Do wykrywania stanu osłony lub elementu zabezpieczającego, elektromechaniczne wyłączniki bezpieczeństwa wykorzystują kontakt fizyczny. Najczęściej monitorują położenie ruchomych osłon i zatrzymują maszyny, jeśli człowiek znajdzie się w strefie niebezpiecznej.
Przykładowe rodzaje wyłączników elektromechanicznych:
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- wyłączniki z blokadą drzwi – uniemożliwiają otwarcie drzwi w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej,
- wyłączniki ryglujące z diodą LED i z funkcją monitorowania drzwi – sygnalizują stan ryglowania za pomocą diody oraz monitorują status drzwi,
- wyłączniki do monitorowania drzwi na zawiasie – przeznaczone do nadzorowania pozycji drzwi uchylnych i klap. Mocuje się je bezpośrednio na zawiasie,
- wyłączniki linkowe – stosowane na dużych odległościach, pozwalają na awaryjne zatrzymanie maszyny w wyniku zerwania lub pociągnięcia linki. We wspomnianym już sklepie Gigaom kupisz tego rodzaju wyłączniki z linkami o długości nawet 30 m.
Wyłączniki indukcyjne
Indukcyjne wyłączniki bezpieczeństwa działają bezkontaktowo, wykrywając obecność metalowych obiektów. Są stosowane do monitorowania pozycji ruchomych elementów maszyn bez potrzeby stosowania dodatkowych aktywatorów.
Charakterystyka wyłączników indukcyjnych:
- nie wymagają mechanicznego styku z obiektem,
- mogą działać w trudnych warunkach środowiskowych,
- pozwalają na łatwą instalację i regulację dzięki dużemu zasięgowi detekcji.
Wyłączniki magnetyczne
Do wykrywania obecności elementu aktywującego magnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa wykorzystują pole magnetyczne. Są stosowane głównie w systemach, gdzie wymagane jest bezkontaktowe monitorowanie pozycji drzwi ochronnych. Odznaczają się podobnymi zaletami jak wyłączniki indukcyjne.
Wyłączniki RFID
Wyłączniki bezpieczeństwa RFID (Radio-Frequency Identification) działają na zasadzie identyfikacji radiowej. Wykorzystują unikalnie kodowane aktywatory (transpondery RFID), które komunikują się z wyłącznikiem w sposób bezkontaktowy. Dzięki temu umożliwiają skuteczne zabezpieczenie osłon i elementów maszyn przed nieautoryzowanym otwarciem lub manipulacją.
Podział wyłączników bezpieczeństwa ze względu na funkcje
Wyłączniki można również klasyfikować według ich funkcji w systemach zabezpieczeń. Wśród najczęściej realizowanych zadań wyróżniamy:
- ryglowanie drzwi i klap – blokowanie dostępu do obszaru niebezpiecznego do momentu uzyskania bezpiecznych warunków pracy,
- ryglowanie w celu ochrony procesu – zabezpieczenie maszyn i urządzeń przed ingerencją, która mogłaby zakłócić ich działanie,
- zatrzymanie awaryjne – natychmiastowe wyłączenie maszyny w sytuacji zagrożenia, co pozwala na uniknięcie wypadków i uszkodzeń sprzętu.
Wyłączniki bezpieczeństwa klasyfikuje się również na podstawie obszaru ich zastosowania, np. na przeznaczone dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, motoryzacyjnego czy maszynowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?