"Chmura dla przedsiębiorców". Podręcznik dla właścicieli firm

Trzy instytucje: Centralny Ośrodek Informatyki, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii stworzyły przewodnik, który ma na celu wsparcie przedsiębiorców w transformacji cyfrowej. Podręcznik zawiera porady, przykłady zastosowania nowoczesnych technologii oraz ważne informacje na temat korzystania z chmur online. Publikację „Chmura dla przedsiębiorców” można pobrać na stronie resortu cyfryzacji.  

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 7 maja 2024

Chmura = innowacja i rozwój Polski 

„Chmura dla przedsiębiorców” powstała, ponieważ świat bardzo szybko idzie do przodu. Dynamiczny rozwój technologiczny i cyfrowe transformacje są dziś nieodłączną częścią wielu przedsiębiorstw. Dlatego resorty cyfryzacji oraz rozwoju we współpracy z COI postanowiły stworzyć cyfrowy poradnik dla biznesu, który ułatwi i być może nawet przyśpieszy e-transformację polskich przedsiębiorstw. 

„Migracja do chmury otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami szereg możliwości, które mogą znacząco usprawnić ich działanie i zwiększyć konkurencyjność na globalnym rynku” – uważają twórcy podręcznika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

„Dzięki chmurze firmy mogą korzystać z zaawansowanych technologii i narzędzi, co może pomóc im rozwijać się, być bardziej innowacyjnymi i tworzyć nowe miejsca pracy. Inwestowanie w chmurę przyczynia się do rozwoju cyfrowej infrastruktury Polski, co jest ważne dla budowania gospodarki opartej na wiedzy” – dodają. 

Prosty język, praktyczne przykłady  

To, co wyróżnia „Chmurę dla przedsiębiorców”, to treści napisane jasnym i prostym językiem. Dzięki temu każdy przedsiębiorca jest w stanie zrozumieć złożone zagadnienia technologiczne. Co więcej, podręcznik składa się z 7 rozdziałów. Są one tak ułożone, aby każdy, kto czyta poradnik, mógł „przejść” ścieżkę od podstawowych do zaawansowanych technologii chmurowych. Ponadto w „Chmurze dla przedsiębiorców” znajdziemy również szereg informacji prawnych i tych związanych z cyberbezpieczeństwem oraz efektywnością energetyczną.

„W przewodniku zamieszczono liczne przykłady, ułatwiające zrozumienie omawianych zagadnień. Na końcu przewodnika znajduje się słownik pojęć chmurowych oraz lista przydatnych zasobów. Przewodnik został napisany przystępnym językiem na tyle, o ile zagadnienia techniczne na to pozwalają” – wyjaśniają autorzy „Chmury dla przedsiębiorców”.

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej? Jan Wróblewski

„Narzędzie to ma na celu nie tylko wesprzeć większe przedsiębiorstwa w ich transformacji cyfrowej, ale także pomóc mikro i małym firmom w przygotowaniu do tego procesu. Dzięki przykładom zastosowania nowoczesnych technologii oraz praktycznym wskazówkom przedsiębiorcy mogą lepiej zrozumieć potencjał chmury obliczeniowej jako katalizatora zmiany technologicznej w biznesie” – dodają. 

Dlaczego warto być w chmurze?

Przeniesienie swojej działalności, niezależnie od jej wielkości, do chmury, to same korzyści. Dlaczego? Bo to coraz bardziej popularne narzędzie, które przynosi wiele korzyści. Dzięki obecności w chmurze możesz łatwo dostosować ilość używanych zasobów do swoich potrzeb, dzięki czemu małe firmy mogą zaoszczędzić pieniądze, płacąc tylko za to, czego potrzebują. Duże firmy mogą z kolei łatwo rozwijać się, dodając więcej zasobów. 

Zarządzanie projektami w chmurze. ZagrożeniaZarządzanie projektami w chmurze. ZagrożeniaMichał Górecki

Będąc w chmurze, oszczędzasz, ponieważ nie musisz kupować i utrzymywać własnych serwerów. Płacisz tylko za to, z czego korzystasz. Możesz w ten sposób obniżyć koszty IT. Ponadto zapewniasz ciągły dostęp do aplikacji swoim użytkownikom, zapewniając im jednocześnie bezpieczeństwo. Praca w chmurze zwiększa także efektywność pracy twojego zespołu. Dlaczego? Bo pracownicy mogą uzyskać dostęp do danych i aplikacji z dowolnego miejsca i urządzenia. 

Gdzie pobrać poradnik?

„Chmurę dla przedsiębiorców” możesz pobrać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji TUTAJ. Jeśli masz uwagi, komentarze oraz pomysły na dalszy rozwój tego narzędzia, napisz na adres [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: chmura

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!