Co dzieje się z firmą Kaspersky? Co z polskim oddziałem?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 7 lutego 2023

Kaspersky na ostrzu noża

Firma Kaspersky dostarcza dość popularny program antywirusowy. Jednak już od wielu lat służby niektórych państw ostrzegały przed używaniem tego oprogramowania i nakazywały odinstalować je na urządzeniach należących do rozmaitych instytucji (np. rząd Stanów Zjednoczonych w 2017 r.). 

Jaki antywirus wybrać w 2023 roku?Jaki antywirus wybrać w 2023 roku?Rafał Stępniewski

To głównie ze względu na powiązania Jewgienija Kaspierskiego (założyciela Kaspersky) z rosyjskim rządem. Ten zresztą ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB, co tym bardziej podaje w wątpliwość jego neutralność i brak stosunków z Kremlem. Jeszcze w 2018 r. firma odpierała zarzuty o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego rządu czy uczestniczenie w cyberwojnie, wskazując na to, że działała w Szwajcarii.

Z powodu wojny w Ukrainie Kaspierski stał się persona non grata w zachodnim świecie. Logo jego firmy zniknęło z bolidów F1, a klub piłkarski Eintrach Frankfurt zerwał z nim umowę sponsorską. Sam Jewgienij został zresztą objęty sankcjami 26 kwietnia 2022 r., m.in. przez Polskę. 

Kaspersky znika z Polski, ale czy na pewno?

1 kwietnia 2022 r. Kaspersky Lab Polska oficjalnie odcięło się od swojego matecznika i wskazało, że zrywa z nim współpracę. Oznacza to, że spółka nie będzie już dłużej sprzedawać produktów Kaspersky. Jednak zawarte z klientami umowy miały być utrzymane w mocy, a wsparcie dla produktów ciągle aktualne. 

Zdawać by się mogło, że antywirus Kaspersky zniknie z polskiego rynku, ale to nie do końca prawda. Już bowiem 22 kwietnia 2022 r. matecznik poinformował na swoim oficjalnym Twitterze, że wraca do Polski z dystrybucją swoich produktów.

Macie dość phishingu? Niestety będzie go zdecydowanie więcejMacie dość phishingu? Niestety będzie go zdecydowanie więcejMikołaj Frączak

Nową spółką, która zajmuje się sprzedażą tego oprogramowania jest K Dystrybucja, a na jej czele stanął Adam Kulski – człowiek związany z Kaspersky Lab od marca 2002 r., kiedy to jeszcze studiował inżynierię oprogramowania na Politechnice Częstochowskiej. 

Do teraz można kupić produkty Kaspersky w Polsce i wygląda na to, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Zwyczajnie zmienił się dystrybutor. Obecnie zresztą z Kaspersky’ego korzysta ok. 400 mln użytkowników prywatnych i 240 tys. firm na całym świecie. I to pomimo ostrzeżeń służb wielu zachodnich krajów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!