Co wyróżnia dobre inteligentne oświetlenie do domu i firmy?

Moda na smart-akcesoria domowe jest w naszym kraju coraz bardziej powszechna. Polacy pokochali inteligentne żarówki i inne sprzęty, które ułatwiają nam pracę i funkcjonowanie każdego dnia. Co wyróżnia dobre, inteligentne oświetlenie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Jakie inteligentne oświetlenie warto wybrać?

Na rynku mamy dwie główne szkoły w zakresie inteligentnego oświetlenia. Główna oś podziału dotyczy tego, czy ma to być sprzęt z tak zwanym mostkiem, czy tradycyjne żarówki z modułem WiFi. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony.

HUB to w pewnym sensie agregat, który zarządza wszystkimi wpiętymi do niego sprzętami. Mogą to być na przykład wszystkie inteligentne żarówki z danego piętra lub całego segmentu mieszkalnego. Łączy się on z siecią, a użytkownik zarządza nim z poziomu dedykowanej aplikacji producenta. 

Takie rozwiązania mają to do siebie, że zwykle są nieco droższe. Co więcej, decydując się na HUB-a danego producenta, zwykle jesteśmy skazani na budowanie naszego ekosystemu smart home w oparciu o jego produkty. Oczywiście, wciąż można kupić na przykład robota sprzątającego innej firmy, jednak zasada jest tutaj prosta: im więcej urządzeń różnych firm, tym bardziej skomplikowana i nieintuicyjna będzie nawigacja i zarządzanie nimi.

Tradycyjne żarówki WiFi bez HUB-a, łączą się bezpośrednio z naszą domową  siecią WiFi. Użytkownik również zyskuje do nich dostęp z poziomu aplikacji. Można grupować je w pomieszczenia czy nadawać im priorytety, a na dodatek często są one nieco tańsze od wymienionych wyżej konkurentów. 

Jeśli producent podszedł do aplikacji mobilnej z głową i dobrze ją rozplanował, to użytkownik nieraz nawet nie wie, czy akcesoria smart, przechodzą wcześniej przez HUB-a, czy nie. Pokazuje to dobitnie, jak dużą rolę odgrywa wysokiej jakości software. 

Jakie są główne rodzaje inteligentnych żarówek?

Na pewno warto zwrócić uwagę na podział na klasyczne żarówki RGB oraz te, które mogą świecić tylko z różnym nasileniem bieli. Te klasyczne są często tańsze od urządzeń RGB i można je kupić nawet za 40 złotych. Rynek takich prostych inteligentnych żarówek bardzo mocno rozwinął się w Polsce między 2018 a 2021 rokiem. Właśnie wtedy na szeroką skalę wkroczyły one m.in. do sklepów wielkopowierzchniowych różnych sieci.

Zarządzanie zmianą. Jak ustawić procesy w firmie?Zarządzanie zmianą. Jak ustawić procesy w firmie?Martyna Kowalska

Żarówka RGB może świecić w wielu różnych kolorach. Od czerwonego (i jego odcieni) przez zieleń i błękit, na różnych odcieniach koloru białego kończąc. Można ją niemal idealnie dopasować do oczekiwań zdecydowanej większości klientów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy moja firma potrzebuje inteligentnego oświetlenia?

Tak, zdecydowanie. Są to nowoczesne żarówki LED-owe, które minimalizują zużycie energii. Zawsze warto pamiętać też o tym, że Kodeks Pracy przewiduje, że stanowisko pracownika musi być dobrze naświetlone. Aby uniknąć sytuacji spornych, warto zainwestować w takie oświetlenie, a następnie dać różnym pracownikom dostęp do konkretnych stref w biurze, by mogli dopasować intensywność światła jak najbardziej pod swoje własne preferencje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!