Computerworld: 75% polskich średnich i dużych firm ma własne centra danych

Jakie są preferencje polskich firm w obszarze przetwarzania oraz przechowywania danych? Takie pytanie postawiła redakcja Computerworld i przeprowadziła badanie. Jak polskie firmy podchodzą do różnych sposobów dostarczania zasobów IT? Wyniki są naprawdę interesujące. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 listopada 2022

Cyberbezpieczeństwo poważnym wyzwaniem

Computerworld zwraca uwagę, że wydarzenia jakie rozgrywają się na geopolitycznej scenie mocno wpłynęły na to, jak działa światowa gospodarka. Obecnie firmy muszą mierzyć się zarówno ze znanymi, jak i całkiem nowymi wyzwaniami. 

Według ankietowanych firm, największym wyzwaniem jest obecnie zagwarantowanie bezpieczeństwa w sytuacji, w której pojawiają się nowe zagrożenia cybernetyczne. Taką odpowiedź wskazało 67% badanych. Po drugie istotna jest konieczność dostarczenia pracownikom narzędzi np. do pracy hybrydowej, a zarazem usprawnienie zarządzania w tym obszarze. Takiej odpowiedzi udzieliło 38%.

W tych dwóch zagadnieniach widzimy charakterystyczne obawy i wnioski wynikające z jednej strony z zakończonej niedawno pandemii, z drugiej zaś z niespokojnej sytuacji międzynarodowej. 

Gdzie przetwarzamy dane?

Z badania wynika, że ponad połowa, a dokładnie 54% przedsiębiorstw korzysta z usług chmurowych. Mniej więcej co trzecie, korzysta z kolokacji oraz infrastruktury dedykowanej. Jedynie nieliczni są w stanie podjąć decyzję o rezygnacji z posiadania zasobów IT. Co ciekawe aż 75% polskich firm posiada własne data center – zauważają autorzy raportu Computerworld. 

Wybór rozwiązań w zakresie przetwarzania

Z badania Computerworld wynika, że wybierając model przetwarzania oraz przechowywania danych, zarządzający firmami biorą pod uwagę takie czynniki jak dostępność (62% wskazań) oraz koszty (59%). W ocenie autorów badania „inne czynniki zdają się mieć nieco mniejsze znaczenie”. 

Pełny raport z badania, wraz z komentarzami ekspertów dostępny jest tutaj

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!