Cyberbezpieczeństwo podczas podróży. Administracja rządowa opracowała wakacyjny niezbędnik

Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo! Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacyjnej beztroski – informuje rządowa strona gov.pl.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 lipca 2022

Wakacyjny niezbędnik – cyberbezpieczeństwo podczas podróży

Kupiłeś bilety, spakowałeś walizki i jesteś gotowy na podróż życia? To wspaniale! Wyjazdy są ekscytujące, jednak podczas nich nie możesz zapomnieć o jednym – (cyber)bezpieczeństwie – czytamy w poradniku. Twórcy strony gov.pl przedstawiają szereg wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, które przydadzą się każdemu, kto planuje wakacje w kraju czy za granicą:

Pilnuj smartfona swojego jak… siebie samego

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Urlop offline bez smartfona w kieszeni? Tak, to bardzo dobry pomysł – ale nie oszukujmy się. Mało kto zrezygnuje z używania smartfona podczas wakacji. A należy pamiętać, że Twoje urządzenie to ogromne źródło informacji. Smartfon pełni rolę Twojego centrum dowodzenia – towarzyszy Ci na każdym kroku i ciągle jest w użytku. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio go zabezpieczyć, zarówno przed cyberatakiem, jak i przed skutkami kradzieży bądź zgubienia.

Uważaj na publiczne sieci

Wi-FiPodczas podróży prawdopodobnie większość z nas potrzebuje skorzystać z Wi-Fi i w tym celu loguje się do publicznych hotspotów. Cyberprzestępcy często tworzą fałszywe punkty dostępowe Wi-Fi, z nazwą łudząco podobną (lub wręcz identyczną) do tej właściwej, charakterystycznej np. dla lotnisk, hoteli lub kawiarni. Przygotowane przez oszustów hotspoty umożliwiają przechwycenie części danych przesyłanych przez użytkowników do stron internetowych (np. banku, sklepu itp.. 

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych?Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych?Mikołaj Frączak

Co gorsza, podobne naruszenie bezpieczeństwa może się wydarzyć nawet bez świadomości użytkownika. Urządzenia mobilne często automatycznie wyszukują niezabezpieczone hasłem lub znane im punkty dostępowe. Chcąc uniknąć takiego niebezpieczeństwa należy wyłączyć opcję automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi w ustawieniach telefonu. Pamiętaj! Jeśli musisz skorzystać z publicznej sieci, unikaj logowania się do wrażliwych kont osobistych (np. bankowość online, poczta elektroniczna).

Zadbaj o kopie zapasowe

Regularne robienie kopii zapasowych po prostu się opłaca – może uratować Cię przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, zgubienia lub awarii telefonu, laptopa, tabletu.Kopie zapasowe danych Twoich urządzeń możesz utworzyć na innym urządzeniu fizycznym lub w chmurze. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo w przypadku naruszenia danych lub jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia, w którym utracisz dane lub urządzenia w podróży.

Ostrożnie z social mediami

Możemy korzystać z najnowszej technologii, ale nawet ona jest zawodna, gdy w grę wchodzi błąd ludzki. Dlatego korzystaj z internetu mądrze. Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa udostępnianie swojej lokalizacji, zdjęć czy wrażliwych informacji w mediach społecznościowych jest niebezpieczne. Cyberprzestępcy sprawdzają swoje ofiary – nie dostarczaj im wskazówek jak przeprowadzić atak. Przy okazji, udostępniane informacje o dacie i miejscu podróży mogą być cenne także dla rabusiów „w realu”…

(Cyber)bezpieczne wakacje

Nie pozwólmy, aby cyberprzestępcy zepsuli nam wakacje. To jednak my sami jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za własne cyberbezpieczeństwo. Jeśli zachowamy podstawowe zasady cyberhigieny i odrobinę ostrożności, to cyfrowy świat może stać się o wiele bardziej przyjazny, a nasze wakacje bezpieczniejsze.

Źródło: gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!